Rok 2015

W całym omawianym okresie regularnie dwa razy w tygodniu odbywały się lekcje gry na fortepianie i gitarze dla grupy piętnastu uczniów – prowadzący Krzysztof Żukowski, zajęcia kuglarskie dla grupy piętnastu uczestników -prowadzący Jarosław Komoszyński i wolontariusz Natalia Niedzielska, zajęcia wokalne grupy Shine i grupy młodszej dziesięciu uczestników – prowadzący Bogusława Szpandowska i Marcin Bąkowski oraz zajęcia plastyczne dla grupy osiemnaściorga dzieci- prowadzący Beata Moszczyńska i Bogdan Żukowski. Zajęcia taneczne dla różnych grup wiekowych prowadzi Rafał Ziółkowski. Swoimi pasjami i zainteresowaniami mają okazję podzielić się członkowie Klubu Pozytywnie Zakręconych pod kierunkiem Grażyny Freitag a wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej i klasycznej spotykają się w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych , których organizatorem jest Józef Kotwicki. Prężnie działające Biuro Turystyczne przez cały rok oferuje zwiedzanie muzeum oraz nidzickiego zamku.

Przy Nidzickim Ośrodku Kultury działa chór Collegium Castellanum - prowadzący Przemysław Renda oraz grupa Berklejdy – prowadzący Marcin Bąkowski. Regularnie grają i ćwiczą swoje umiejętnośći Rockowe zespoły młodzieżowe pod kierownictwem Marka Bieńkowskiego. Ten zakres działalności jest priorytetowy dla Nidzickiego Ośrodka Kultury.

W cyklu kalendarzowym poza tym odbyły się:

09.01.2015 - XXIII Finał WOŚP rozpoczęliśmy w Kinie Wenus koncertem Niezależnej Formacji Artystycznej.

11.01.2015 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, podczas której zlicytowano przedmioty na łączną kwotę 9366,01 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadził Rafał Ziółkowski. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba”.

17.01.2015 - w Kinie Wenus Grupa teatralna "OniToMy" zaprezentowała spektakl "Trzy zbiry" Dario Fo."Trzy zbiry" -
to zabawna jednoaktówka noblisty z 1997 roku, utrzymana w stylu commedii dell' arte. Reżyserem spektaklu była Marzena Borkowska.

18.01.2015 - w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM gościliśmy Rogala Trio.

01.02.2015 - koncert kolęd. Zaprezentowała się nasza grupa wokalna SHINE, której instruktorem jest Bogusia Szpandowska. Publiczność miała okazję pośpiewać znane powszechnie kolędy i pastorałki.

W dniach 26.01.2015 - 08.02.2015 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych.

07.02.2015 - przed ratuszem w Nidzicy odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Strongman. W zmaganiach udział wzięło 14 zawodników z całej Polski. Warto zaznaczyć, że zimowe zmagania siłaczy na świeżym powietrzu w Nidzicy to jedyna taka impreza w Europie. Organizatorem i sponsorem imprezy jest Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Many. Wśród zaproszonych zawodników m.in. znani z TVN-owskich „Siłaczy”: Sławomir Toczek, Grzegorz Peksa, Ireneusz Kuraś, Sławomir Orzeł, Artur Walczak, Krzysztof Schabowski, Krzysztof Kacnerski, Bartłomiej Grubba, Sławomir Rawiński, Michał Kopacki, Mariusz Dorawa oraz nidziczanie: Piotr Czapiewski i Marek Zalewski Najsilniejsi ludzie w Polsce zmagali się w kilku morderczych konkurencjach. Jednymi z najciekawszych było m.in.: przeciąganie tira, podnoszenia Hammera czy wyciskanie szkockiej belki. O randze naszej imprezy świadczy fakt, że w akcji widzieliśmy między innymi aktualnego Mistrza Świata Strongman Amatorów- Mateusza Kieliszkowskiego, zwycięzcę prestiżowych zawodów Arnold Classic w USA, organizowanych przez Arnolda Schwarzeneggera, który będzie reprezentował barwy Dolnego Śląska. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Jarosław Dymek, a prowadzącym znany raper Tomasz „Agressiv” Perek. W przerwach między konkurencjami wystąpią tancerze ognia z grupy SIGNUM.

07.02.2015 - po raz V na nidzickim zamku odbyła się Reiza rycerska. W pojedynkach rywalizowali śmiałkowie z Malborka, Mrągowa, Torunia, Olsztyna, Szczytna, Gdańska i Nidzicy. Oprócz rycerzy swoje umiejętności zaprezentowali łucznicy, którzy rywalizowali w turnieju łuczniczym. Reizę zakończył pokaz tancerzy ognia SIGNUM.

13.02.2015 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Carte Blanche" i "Ziarno Prawdy" oraz wielki światowy bestseller "Pięćdziesiąt twarzy Greya" - który tego samego dnia miał premierę ogólnopolską

28.02.2015 - Kino Wenus wypełniło się ostrymi metalowymi dźwiękami. Fani ostrego grania mogli posłuchać nidzickiej kapeli Zarano, Lidzbarskiej - Double Head Snake oraz warszawskiej - Antisabaka.

06.03.2015 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2014.

14.03.2015 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku przy współpracy z Nidzickim Ośrodku Kultury odbył się XXXI Festiwal Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

27.03.2015 - 29.03.2015 – NOK gościł artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Cyrkowych „Artystyczne Oblężenie Zamku IV”.

29.03.2015 – w ramach CKM na sali rycerskiej koncert dała Kapela Brodów.

13.04.2015 – w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. zdobywce wielu prestiżowych nagród "Body/Ciało", oraz oskarową "Idę".

18.04.2015 – NOK współorganizował turniej tańca Puchar Warmii i Mazur w tańcu sportowym. Zawody były eliminacjami do Mistrzostw Polski.

02.05.2015 – w kinie Wenus wystąpiła Niezależna Formacja Artystyczna z koncertem "25 lat samorządności". Artyści zaprezentowali znane polskie piosenki z ostatniego ćwierćwiecza.

09.05.2015 – przedstawiciele NOK uczestniczyli w festiwalu Cittaslow w Gołdapi. Głównym celem Festiwalu Cittaslow, który ma już kilkuletnią tradycję, jest promocja miast członkowskich, lokalnego rzemiosła, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, dorobku artystycznego, a także lokalnych firm. Dlatego też każda kolejna edycja festiwalu ma bogaty program, a to przekłada się na duże zainteresowanie mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

15.05.2015 - w „Galerii pod Belką” odbył się wernisaż Zygmunta Drońskiego.

16.05.2015 – w zamku, po raz kolejny odbyła się Noc Muzeum. Podczas imprezy mieszkańcy i turyści mogli nieodpłatnie zwiedzić komnaty zamkowe z przewodnikiem oraz posilić się kiełbaską z grilla. 

29.05.2015 – w sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach zamkach gotyckich. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Aleksander Bąkowski z ZS nr 2, w kategorii gimnazja – Paweł Powroźnik z gimnazjum przy ZS nr 3 w Nidzicy.

19.06.2015 - w Kinie Wenus odbyła się gala podsumowująca projekt "Tu mieszkam, tu zmieniam" pod nazwą "Grupa sympatyków cyrku nowoczesnego" z udziałem dzieci i młodzieży działającej
pod kierunkiem Jarosława Komoszyńskiego.

25 – 28.06.2015 – już po raz XXII nasz zamek odwiedzili wielbiciele
i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Tegoroczny Festiwal odbył się w klimatach postapokaliptycznych.
Jak zawsze można było uczestniczyć w targach książki, panelach dyskusyjnych, spotkaniach autorskich i koncertach. Gośćmi byli
m.in: Lech Jęczmyk, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk i wiele innych ciekawych postaci. W czasie Festiwalu podziwiać można było prace mistrza komiksu Grzegorza Rosińskiego, twórcy m.in znanego wszystkim Thorgala.

W dniach od 07.07 - 12.07. 2015 odbyły się Dni Nidzicy . W programie przygotowanym przez Nidzicki Ośrodek kultury znalazły się takie wydarzenia jak: Turniej Warcabowy , który odbywał się z udziałem europejskich i światowych gwiazd w zamkowym klubie Relax, Turniej Rycerski podczas którego podziwiać mogliśmy kunszt i umiejętności rycerzy z Polski i europejskich gości . Finałem turnieju było widowisko Palenia Grodu cieszące się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Podczas Dni Nidzicy nie zabrakło muzycznych koncertów. Na scenach pod zamkiem i w centrum miasta zobaczyć mogliśmy zarówno lokalnych artystów jak na przykład Niezależną Formację Muzyczną, Berklejdy czy grupę Shine działające pod kierownictwem instruktorów NOK, jak i gwiazdy polskiej sceny rozrywkowej zespoły Transsexdisco i Zakopower .

W ramach Dni Nidzicy odbył się także przegląd   Zamkowy Maraton Rockowy ZMROCK. Uczestniczyło w nim 10 zespołów z całej polski.

Pierwsze miejsce zdobyła lokalna grupa Agnostic Gospel, na drugim miejscu uplasował się Transtime z Działdowa. Gwiazdą przeglądu była legenda muzyki punkowej Kobranocka.

17.07.2015 – W galerii „Pod Belką” miało miejsce otwarcie wystawy „ Areszt Sztuki”. Na tej cyklicznej imprezie swoje prace wystawiają artyści z Warmii i Mazur

27.07.2015 - W sali widokowej odbyło się spotkanie z gośćmi z Francji. Wieczór umilił występ artystów Niezależnej Formacji Muzycznej

29.07.2015 – W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w sali rycerskiej odbył się koncert Marcin Wądołowski Trio

07.08.2015 – na rynku Nidzicy odbył się koncert Studia Wokalnego Agaty Wrońskiej

30.08.2015 – na przedzamczu odbyła się kolejna odsłona cyklicznej Inwazji Ognia i Muzyki. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapiły zespoły grające przy Nidzickim Ośrodku Kultury : Mufa , Córusia Tatusia oraz Agnostic Gospel. Finał imprezy zwieńczył pokaz Fire Show w wykonaniu Grupy Artystycznej Signum

12.09.2015 – Dożynki Gminne. Na scenie przy jeziorku miejskim mieszkańcy mieli okazję wziąć udział w licznych konkursach organizowanych przez NOK. Odbył się konkurs na najpiękniejsze stoisko i wieniec dożynkowy. W części koncertowej usłyszeliśmy gwiazdy muzyki Disco Polo: Cassandra, Jorgus oraz Marcin Siegieńczuk

13.09.2015 – Finał mistrzostw Polski Strongman. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił organizację i techniczną obsługę zawodów

02.09.2015 – Nocne Zwiedzanie Zamku zgromadziło w tym roku wielu miłośników gotyckich budowli. Mieszkańcy i goście oprowadzani przez przewodników muzeum mieli okazje zapoznać się z historią nidzickiego zamku oraz posilić się grillowanymi kiełbaskami 

19.09 – 20.10.2015 – odbyły się warsztaty Kreart

09.10.2015 – Inauguracja Roku Uniwersytetu III Wieku. Przy współpracy i współorganizacji z Nidzickim Ośrodkiem Kultury artyści przygotowali i wystawili spektakl pt. „ Za młodzi na sen”

19.10.2015 -na sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się eliminacje Gminne do Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Do dalszego etapu zakwalifikowały się: w kategorii szkół podstawowych – Szkoła podstawowa w Napiwodzie i w kategorii gimnazjów – Gimnazjum przy Z.S. Nr 2

24.10.2015 – Na sali rycerskiej odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił pomoc organizacyjną i techniczna obsługę imprezy.

30.10.2015 – W kinie wenus odbył się koncert w ramach zaduszek muzycznych . Wystąpiły zespoły Corowdead , Transtime i Agnostic Gospel 

19.11.2015 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych. Obejrzeliśmy łącznie 12 krótkich przedstawień o tematyce ekologicznej, obyczajowej i promującej zdrowy tryb życia i odnoszących się do najważniejszych wartości takich jak rodzina miłość przyjaźń. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli uczniowie nidzickiej jedynki a w kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej zaprezentowali się gimnazjaliści z Z.S. nr 3

 20.11.2015 – W ramach Cyklicznych Koncertów muzycznych na sali rycerskiej gościliśmy Witold Janiak Trio . W programie usłyszec można było polskie melodie i tańce ludowe w jazzowych aranżacjach.

 22.11.2015 – W nidzickim zamku odbyło się Święto Muzyki Chóralnej. Wystapiły zaprzyjaźnione chóry „Tęcza” z Olsztyna , „Konsonans” z Tomaszkowa „Collegium Castellanum” z Nidzicy oraz solista Leszek Biłas

25.11.2015- W sali widokowej odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o regionie

04.12.2015 – Najmłodszych mieszkańców Nidzicy odwiedził Św. Mikołaj . Na nidzickim rynku jak i w przedszkolach była wspólna zabawa tańce i oczywiście prezenty.

11.12.2015 – Nidzicki Ośrodek Kultury obchodził 50 tą rocznicę istnienia. Na sali rycerskiej odbyła się z tej okazji uroczysta akademia Zasłużonym działaczom na rzecz kultury, byłym dyrektorom pracownikom i sympatykom NOKu wręczono pamiątkowe statuetki . Całość uświetnił koncert zespołu „ Czerwony Tulipan”

20.12.2015Koncert Gwiazdkowy. W sali kina Wenus odbył się wspólny koncert zorganizowany przez NOK i Passe Dance Studio. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystapili tancerze oraz najmłodsi wokaliści zespołu Shine pod kierownictwem instruktor Bogusi Szpandowskiej

27.12.2015 – Koncert SPRS i przyjaciele. Nidzickie kino zgromadziło wielbicieli muzyki z gatunku RAP

31.12.2015 – Sylwester na rynku

Rok 2014

10.01.2014 - XXII Finał WOŚP rozpoczęliśmy w Alternatywa PUB koncertem rockowym, podczas którego wystąpili:  T BOX, MESSA, D DORSH.

12.01.2014 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, podczas której zlicytowano 111 przedmiotów na łączną kwotę 9.366.01 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadzili: Rafał Ziółkowski oraz Stanisław Koziński. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba”.

18.01.2014 - na dziedzińcu zamku w Nidzicy odbyły się zawody strongman - Strong Knight’s Night. W zmaganiach udziało wzięło 8 zawodników z całej Polski. Warto zaznaczyć, że zimowe zmagania siłaczy na świeżym powietrzu w Nidzicy to jedyna taka impreza w Europie. Organizatorem i sponsorem imprezy jest Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Many. Do starcia o tytuł najsilniejszego stanęli: Piotr Czapiewski – Nidzica, Marek Zalewski – Nidzica, Sławomir Toczek – Kościerzyna, Bartłomiej Grubba – Wejherowo, Mariusz Dorawa – Zblewo, Krzysztof Kacnerski – Gdańsk, Maciej Hirsz – Kartuzy, Tomasz Lademann – Rozewie. Konkurencje w których wystartowali to: Spacer farmera – walizki – każdy zawodnik ma do pokonania 30 metrów z dwiema walizkami – każda po 145 kg. Wygrywa ten, który upora się z tym dystansem w najkrótszym czasie. Platforma – podnoszenie platformy o masie 160 kg. Wygrywa zawodnik, który uniesie ją najwięcej razy. Uchwyt herkulesa – zadaniem zawodnika jest utrzymanie dwóch ciężarów o jednakowej masie najdłużej jak to możliwe. W nidzickich zawodach obciążenie w tej konkurencji to ok. 300kg. Wyciskanie hantla jednorącz – wyciskanie nad głowę hantla o wadze 70kg, zwycięża ten, który wyciśnie najwięcej razy. Martwy ciąg – przewidywany ciężar 270kg. Waga płaczu – konkurencja świetnie znana wszystkim fanom sportu strongman. W nidzickim wydaniu zawodnicy otrzymają herb miasta o wadze 27kg, który będą musieli utrzymać na wyprostowanych rękach przed sobą. Wygrywa zawodnik, który utrzyma ciężar najdłużej. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: Tomasz Czapiewski – Czarna Woda oraz Tomasz Szewczak – Nidzica. Zawody prowadził niezastąpiony w tym zawodnik strongman Jarosław Dymek! W czasie trwania imprezy przeprowadzone zostaną również konkursy dla zgromadzonej publiczności. 

21.01.2014 – w Sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Recital Romansów Rosyjskich. Wystąpili: Zbigniew Stępniak – ocal bas, Irina Grochowska i Natalia Radzińska – fortepian, Yuriy Rizun – skrzypce oraz Krzysztof Koziatek – wiolonczela. Organizatorami byli: NOK, Parafia Miłosierdzia Bożego w Nidzicy oraz Uniwersytet Warmińsko Mazurski.

21.01.2014 - Ośrodek Kultury wraz z Parafią Miłosierdzia Bożego zaprosili na salę rycerską na Recital romansów rosyjskich. Wystąpili artyści z Polski i Białorusi.

26.01.2014 - koncert kolęd. Zaprezentowali się nasi artyści: Chór Collegium Castallanum działający przy NOK, Chór Misericordiae z Parafii Miłosierdzia Bożego, chór z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy oraz Kapela ludowa Berklejdy działająca przy NOK. Publiczność miała okazję pośpiewać kolędy, a także posłuchać mazurskich pastorałek.

27.01.2014 - z serii Cyklicznych Koncertów Muzycznych - CKM odbył się koncert jazzowy Hefi Wiśniowski.

W dniach 27.01.2014 - 09.02. 2014 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych. Ponadto w czwartki odbywały się seanse filmowe w kinie Wenus. Mogliśmy obejrzeć trylogię "Władcy pierścieni" i "Matrix". W piątki zaś mogliśmy posłuchać muzyki. W Kinie Wenus 31.01.2014 odbył się koncert Rap&Rock. Zagrali: rap - Ubaj x Kriss i Blok 61, rock - The Creep. 07.02.2014 koncert rockowy zagrały: MUFA z Nidzicy, Córusia tatusia z Działdowa oraz Blind light of water z Olsztyna.

08.02.2014 - po raz IV na nidzickim zamku odbyła się Rejza rycerska. Prócz zwyczajowych konkurencji zręcznościowych bractwa miały także okazję wysłuchania koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu FLORIPARI i podziwiania pokazu tańca z ogniem - Grupy Artystycznej Signum z NOK.

12.02.2014 - w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Jack Strong" i "Pod mocnym Aniołem". Przedstawiciele Kina pogratulowali nam wysokiej, najwyższej jak do tej pory frekwencji, w ciągu jednego dnia emisji, ok 1000 widzów.

15.02.2014 - w Kinie Wenus z Babskim Kabaretem - Old Spice Girl gościliśmy wybitne polskie artystki Emilię Krakowską, Barbarę Wrzesińską i Lidię Stanisławską. Program oparty na tekstach Marii Czubaszek, Mariana Hemara i Zbigniewa Korpolewskiego oraz klasyków z Julianem Tuwimem. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się znakomicie.

21.02.2014 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2013.

21.02.2014 – na sali rycerskiej, w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert trio RGG. Zespół zaprezentował utwory Szymanowskiego w aranżacji jazzowej. Tym razem koncert miał charakter charytatywny. Zbieraliśmy fundusze na chorą na mukowiscydozę, małą mieszkankę Nidzicy - Weronikę Kopczyńską.

27.02.2014 – w sali relax nidzickiego zamku odbyło się spotkanie z cyklu „Historia przy kawie”. Gościem spotkania był Michał Młotek, autor książki pt. „Tajemnice pogranicza”.

15.03.2014 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku przy współpracy
z Nidzickim Ośrodku Kultury odbył się XXX Festiwal Piosenki, Prozy i Poezji Francuskiej.

21.03.2014 – w kinie „Wenus” odbył się koncert RAP undergroundowych składów hiphopowych. Wystąpili Block 61, Kriss i Verner, Whisky z Nidzicy, Toczek i Prus z Trójmiasta oraz tancerze Bboy’s z NOK i uczestnicy „wolnej sceny”, która zrzesza pasjonatów muzyki rap.

Od 21.03.2014 do 23.03.2014 – NOK gościł artystów z całej Polski, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Cyrkowych „Artystyczne Oblężenie Zamku III”.

03.04.2014 – w Kinie Wenus po raz kolejny gościliśmy Kino Orange. Mieliśmy okazję zobaczyć najnowsze produkcje filmowe m.in. "Kamienie na Szaniec", "Noe - wybrany przez boga".

04.04.2014 – w ramach CKM na sali rycerskiej, wystąpił Grzech Piotrowski, znany polski jazzman.

11.04.2014 – w „Galerii pod Belką” odbył się wernisaż znanej nidzickiej artystki Pani Marianny Dudzińskiej.

24.04.2014 – w ramach CKM na sali rycerskiej, zagrali Kasper Tom 5 Duński perkusista Kasper Tom Christiansen jest jednym z najbardziej interesujących kompozytorów na dynamicznie rozwijającej się duńskiej scenie jazzowej.

26.04.2014 – NOK współorganizował turniej tańca Puchar Warmii i Mazur w tańcu sportowym. Zawody były eliminacjami do Mistrzostw Polski.

01.05.2014 – w Galerii pod Belką odbyło się otwarcie wystawy prac Jadwigi Bardyszewskiej. Przepiękne obrazy i rzeźby artystki przyciągnęły szeroką rzeszę wielbicieli jej twórczości.

 02.05.2014 – w kinie Wenus grupa wokalna „Shine” działająca przy NOK, zaprezentowała utwory Kabaretu Starszych Panów.

 03.05.2014 – Po raz kolejny w kinie Wenus gościliśmy Kino Orange. Mogliśmy obejrzeć nowości filmowe na polskim rynku filmowym.

 04.05.2014 – w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się koncert Świat Musicalu i Operetki pt. „muzyka, szampan i miłość”.

10.05.2014 – w kinie Wenus odbył się koncert muzyki metalowej, zagrały zespoły Agnostic Gospel z Nidzicy i Defying z Olsztyna.

17.05.2014 – w zamku, po raz kolejny odbyła się Noc Muzeum. Podczas imprezy mieszkańcy i turyści zwiedzali komnaty zamkowe z przewodnikiem przy pochodniach, spacerowali po zamku w towarzystwie postaci z legend, mogli posilić się kiełbaską z grila.

22.05.2014 – w sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach państwa krzyżackiego. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Kacper Malikowski ze SP z Napiwody, w kategorii gimnazja – Wiktor Modzelewski z gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. 

23-24.05.2014 – przedstawiciele NOK uczestniczyli w festiwalu Cittaslow w Rynie. Informacja ze strony www.nidzica.pl Głównym celem Festiwalu Cittaslow, który ma już kilkuletnią tradycję, jest promocja miast członkowskich, lokalnego rzemiosła, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego, dorobku artystycznego, a także lokalnych firm. Dlatego też każda kolejna edycja festiwalu ma bogaty program, a to przekłada się na duże zainteresowanie mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Dlatego tym bardziej cieszy, że spora część programu „Akcja Lato” realizowanego z Rynu przez Telewizję Polską, została poświęcona gminie Nidzica. Jak zawszę furorę robili nasi rycerze, kat i damy dworu. Nikt nie przeszedł obojętnie obok stoiska, na którym imprezę rozkręcał zawodowy DJ. Tym bardziej, że przy rytmach dobrej muzyki można było nie tylko dowiedzieć się masę ciekawych rzeczy na temat naszej gminy, ale również skosztować trunków, które od dawna rozsławiają Nidzicę w Polsce i poza granicami naszego kraju. W ramach festiwalu zorganizowany został również kiermasz wyrobów rzemieślniczych, żywności naturalnej i tradycyjnej oraz występy zespołów ludowych. Tu również Nidzica miala mocna reprezentację. Można było skorzystać z bezpłatnej degustacji potraw, przygotowanej przez restauratorów – członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia, Mazury Powiśle. Równolegle z festiwalem na ryńskim zamku trwała konferencja z udziałem władz Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow i członków polskiej sieci.

31.05.2014 – podczas Dnia Dziecka, który odbył się na stadionie NOK zaprezentował pokazy wokalne, taneczne, gry na instrumentach (bębny afrykańskie), konkursy wiedzy o zamku i naszym regionie.

14.06.2014 – nidzicki zamek opanował Festiwal Muzyki Pozytywnej – Positive Ferment. Gwiazdami tegorocznej imprezy byli muzycy hip-hop, rap: Franchman i Vienio suport zagrał Bullet. W tym roku współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Parafia Miłosierdzia Bożego.

15.06.2014 – po raz kolejny odbył się Zamkowy Maraton Rockowy ZmRock. W części konkursowej udział wzięło 10 zespołów z całej Polski.

I miejsce LANDAU z Brześcia (Białoruś)
II miejsce Polska B z Białegostoku
III miejsce - D'Dorsh z Olsztynka i Transtime z Działdowa

Nagrodę internautów w postaci bonu na zakupy od sklepu internetowego ZMROCK wygrał zespół Empatia z Nidzicy. Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne,
a wszyscy dyplomy. Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury. Imprezę zakończył występ gwiazdy-Marek Piekarczyk akustycznie.

26 – 29.06.2014 – już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Marek Baraniecki, Paweł Ciećwierz, Jarosława Grzędowicza, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Maja Lidia  Kossakowska, Robert Letkiewicz, Dominika Oramus, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipuk, Bogusław Polch, Krzysztof Sokołowski, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz. Podczas Festiwalu wystąpił zespół Shannon i Adam Smok Bórkowski, który zagrał muzykę elektroniczną. Odbył się wernisaż wystawy Bogusława Polcha – legenda polskiego komiksu. Rysował kapitana Żbika, potem serię danikenowską, wiedźmińską, wreszcie Funky’ego Kovala, bezsprzecznie najlepszy polski komiks SF.

26 – 29.06.2014 – już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Marek Baraniecki, Paweł Ciećwierz, Jarosława Grzędowicza, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Maja Lidia  Kossakowska, Robert Letkiewicz, Dominika Oramus, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipuk, Bogusław Polch, Krzysztof Sokołowski, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak, Marek Żelkowski, Wiktor Żwikiewicz. Podczas Festiwalu wystąpił zespół Shannon i Adam Smok Bórkowski, który zagrał muzykę elektroniczną. Odbył się wernisaż wystawy Bogusława Polcha – legenda polskiego komiksu. Rysował kapitana Żbika, potem serię danikenowską, wiedźmińską, wreszcie Funky’ego Kovala, bezsprzecznie najlepszy polski komiks SF.

 W ramach Dni Nidzicy od 1 do 6 lipca, uczestniczyć mogliśmy w międzynarodowym turnieju warcabowym Polska Gra Open 2014, w którym wystąpiło 104 uczestników z Holandii, Białorusi, Rosji. Litwy, Łotwy, Ukrainy, Izraela, a nawet Surinamu. Dominowali zawodnicy zza wchodniej granicy, zwyciężył Białorusin Aleksander Bułatow. 4 lipca mieszkańcy uczestniczyli w koncercie legendy polskiej muzyki rozrywkowej zespołu „BAJM”. Supportowali im zespoły Co-Sovel, Antyquariat, Empatia. Ponadto od 4 do 5 lipca odbył się turniej rycerski.

 11.07.2014 – w „Galerii pod belką „odbył się wernisaż wystawy Tomasza Myjaka

11.07.2014 – w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się odbył się koncert zespołu Pro Musica Antiqua

12 – 13.07.2014 – na zamku odbył się zlot miłośników ASG (Air Soft Gun)

19.07.2014 – byliśmy współorganizatorami „Powitania Lata” w Wiknie

 02.08.2014 – odbył się koncert Studia Wokalnego Agaty Wrońskiej. Koncert odbył się na Placu Wolności przed ratuszem

 23.08.2014 – odbył się Puchar Polski Strongman na Placu Wolności w Nidzicy. Zwyciężył Sławomir Toczek. Współorganizatorem był NOK. Puchar Polski odbył się pod patronatem Burmistrza Nidzicy

 24.08.2014 – NOK uczestniczył w obchodach Gminnych Dożynkach „Pasymskie Dzieńkczynienie 2014”, które odbyły się w Pasymiu. Nidzicki Ośrodek Kultury prezentował walory turystyczne ziemi nidzickiej i atrakcje kulturalne.

30.08.2014 - mogliśmy uczestniczyć w dwóch fantastycznych wydarzeniach. Pod ratuszem "Egzekucja Ewy Turkowej", spektakl oparty na fragmencie historii Nidzicy. Reżyserowała go Marzena Borkowska. Wieczorem w ruinach zamkowych murów obronnych koncert poezji śpiewanej dała reaktywowana po 20 latach, grupa poetycka OBOK. W programie pod tytułem "Wspomnienia sprzed lat" wystąpili: Ania Kacprzak, Bogusia Szpandowska, Marcin Bąkowski, Jacek Maculewicz, Piotrek Krzyżak i Wojtek Waśk. Oba te przedsięwzięcia zebrały ogromną liczbę widzów.

26-28.09.2014 - Na zamkowym dziedzińcu odbyły się "Nidzickie Integracyjne Spotkania Rzeźbiarskie", czyli "Baba nidzicka". Jak sama nazwa mówi przyświecała warsztatom idea rzeźby w drewnie tak popularnej swego czasu w Nidzicy. Warsztaty odbywały się również z filcowania, plastyczne, ceramiczne i z rysunku. Niedziela przebiegła pod hasłem „Cittaslow”. Można było zwiedzić ekspozycję muzealną oraz podziwiać prace zgłoszone do konkursu Urzędu Miejskiego - „100% mazur w gminie Nidzica” podczas wernisażu laureatów.

07.10.2014 – Ponownie w naszym mieście gościło Kino Orange. Zaprezentowali promocyjne filmy, na które zabrakło biletów, takie jak: „Miasto 44” o powstaniu warszawskim i „Służby specjalne”.

10-11.10.2014 – odbyła się konferencja „100 rocznicy wybuchu I wojny światowej” pod Honorowym Patronatem Wojewody województwa Warmińsko - Mazurskiego-Mariana Podziewskiego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Słuchaczami prelekcji byli licznie przybyli mieszkańcy Nidzicy oraz uczniowie gminnych placówek oświatowych. Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć Nidzicy z czasów wojennych. Materiały przekazali prywatni kolekcjonerzy: MirosławKrejpowicz, ks. Tomasza Szałandy i Witolda Zagożdżona.

16.10.2014 – miała miejsce sesja naukowa oraz wystawa malarstwa, grafiki i rysunku „Skurpski – opisanie świata” zorganizowana
z okazji 100 urodzin tego wielkiego malarza. Licznie przybyli miłośnicy twórczości Hieronima Skurpskiego, związanego od dawna z naszym miastem, mieli okazję wysłuchać wspomnień na temat artysty. Prace na wystawie stanowią wybór z kolekcji prywatnej nidziczanina Pawła Gawlińskiego oraz zamkowych zbiorów podarowanych miastu przez mistrza. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Jacek Protas, który również zaszczycił nas swoim osobistym przybyciem.

17.10.2014 – wspólnie z Uniwersytetem III wieku gościliśmy gwiazdy scen warmińsko-mazurskich zespół Czerwony Tulipan. Zaprezentowali się perfekcyjnie jak zawsze, a publiczność, która wypełniła salę rycerską po brzegi nie chciała wypuścić artystów ze sceny.

21.10.2014 – na sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyły się eliminacje Gminne do Powiatowego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Do dalszego etapu zakwalifikowały się: w kategorii szkół podstawowych – Małgosia Kujawska (ZS nr 2) i w kategorii gimnazjów – Wiola Łubińska (ZS nr 2)

14.12.2014 - Nidzicki Ośrodek Kultury i Passe Dance Studio wspólnie świętowali 5 - cio lecie Studia. Na scenie zaprezentowały się małe baletnice oraz nidzicki Klub Seniora zatańczył Poloneza, którego nauczył się na warsztatach tanecznych z Marzeną Borkowską. Gościnnie wystąpili tancerze z Nowego Dworu Mazowieckiego pana Rafała Sawko oraz grupa wokalna SHINE Bogusi Szpandowskiej działająca przy NOK.

17.12.2014 - ponownie gościliśmy Kino Orange w Starym Kinie Wenus. Prócz najnowszych produkcji dla dzieci nidziccy kinomaniacy mogli zobaczyć ostatnie hity filmowe jak: "Obywatel" Jerzego Stuhra, "Serce, serduszko" Jana Jakuba Kolskiego i wreszcie głośny film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego o początkach kariery kardiochirurgicznej prof. Zbigniewa Religi, który dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

31.12.2012 – Sylwester w mieście – w tym roku odbyła się dyskoteka dla mieszkańców oraz koncert nidzickiego zespołu MUFA.

 

 Rok 2013

Nowy rok kalendarzowy zaczęliśmy tradycyjnie koncertem rockowym 12.01.2013 - XXI Finał WOŚP w kinie ,,Wenus'', podczas którego udało nam się zebrać 399,02 zł. Wystąpili: MUFA, Toniegruźeń, Eternal Grass, Empatia i Freedom Deep.

13.01.2013 - natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, którą poprzedziły występy Kuglarzy, baletnic z Passe Dance Studio i grupy wokalnej SHINE.
W trakcie pokaz zrobiła grupa ASG.W sumie zlicytowanych zostało ponad 132 przedmioty na łączną kwotę 6.119.97 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadzili: Rafał Ziółkowski oraz Stanisław Koziński. Przedmioty prezentowali przedstawiciele ZHP w Nidzicy. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba" oraz pokaz Tancerzy Ognia DRACO.

19.01.2013 - na dziedzińcu nidzickiego zamku odbył się profesjonalny turniej Strongman. Wystąpiła szóstka czołowych polskich zawodników: Sławomir Toczek, Tomasz Lademann, Krzysztof Kacnerski, Mariusz Dorawa, Mariusz Bojanowski i nidziczanin Piotr Czapiewski.
We wspaniałej scenerii nidzickiego zamku nie bacząc na pogodę, szóstka wspaniałych siłaczy zmierzyła się w sześciu morderczych konkurencjach. Nad poprawnym przebiegiem konkurencji czuwali sędziowie: Tomasz Czapiewski i Marcin Kacnerski, a całość poprowadził doskonały konferansjer Grzegorz Łukjanowicz. Wśród gości Honorowych zasiadł dwukrotny wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki. Zgromadzona publiczność mogła zdobyć autografy naszych mistrzów oraz spróbować sił w przygotowanych dla publiczności konkurencjach. Atrakcją był występ Grupy Tancerzy Ognia DRACO.
Nagrody Burmistrza otrzymali:
VI miejsce - Mariusz Bojanowski
V miejsce - Krzysztof Kacnerski
IV miejsce - Piotr Czapiewski
III miejsce - Mariusz Dorawa
II miejsce - Tomasz Ladermann
I miejsce oraz Miecz Vinricha Von Kniprode - SŁAWEK TOCZEK

25.01.2013 – odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza
z przedstawicielami świata kultury, nauki, kościoła, biznesu i polityki, podsumowujące rok 2012. Część artystyczną wypełnił program przygotowany przez NOK w reżyserii Bogusławy Szpandowskiej -
„O miłości z Edith Piaf".
28.01.2013 – na sali rycerskiej miał miejsce niecodzienny koncert hip-hopowej grupy TDS (Teoretycznie Dobry Sqad). Muzycy zaprezentowali chrześcijański rap przeplatany opowieściami z własnych przeżyć.
W dniach 21.01 – 03.02. 2013 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych. Ponadto w każdy wtorek i czwartek odbywały się seanse filmowe w kinie Wenus, rano dla dzieci, popołudniu dla dorosłych.
15.02.2013 – na sali rycerskiej, w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert kwintetu jazzowego New Bone.
22.02.1013 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2012.
08.03.2013 - z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na sali widokowej w ramach CKM-ów gościliśmy światowej sławy jazzmanów. Tym razem licznie przybyła publiczność mogła wysłuchać muzyki w wykonaniu Ilony Damięckiej & Licak Quartet. Poza tym każda przybyła pani z okazji swego święta dostała w prezencie tulipana.
09.03.2013 - już po raz drugi do nidzickiego zamku zjechali młodzi artyści
z różnych zakątków Polski, by zaprezentować swoje talenty mieszkańcom Nidzicy. Impreza zorganizowana przez Nidzicki Ośrodek Kultury i Grupę Artystyczną Signum rozpoczęła się galą artystyczną na scenie sali rycerskiej. Na scenie zaprezentowali się ludzie w różnym wieku,
o różnych zainteresowaniach, z różnych części Polski między innymi
z Olsztyna, Gdańska, Leszna i Białegostoku.
21.03.2013 – o godzinie 17.00 w sali relaks odbyło spotkanie z cyklu Historia przy kawie. Tematem spotkania była „Sasinia – terytorium, ludzie, życie codzienne". Gościem był asystent profesora Mirosława Hoffmana – Kacper Martyka.

05.04.2013 – w ramach CKM na sali rycerskiej, wystąpił światowej sławy muzyk, znany m. in z legendarnej formacji SBB – Antymos Apostolis. Towarzyszył mu basista Marcin Pospieszalski i perkusista Frank Parker.

06.04.2013 – w Kinie Wenus zagrały młodzieżowe kapele rockowe, MOJRA oraz FREEDOM DEEP

12.04.2013 – w Kinie Wenus odbyła się projekcja filmu z koncertu sławnej grupy Iron Maiden.

12.04.2013 – w zamkowej Galerii pod Belką odbył się wernisaż Meg Janus – obrazy intermedialne.

13.04.2013 – w Kinie Wenus na dużym ekranie zagościł Andrew Lloyd Webber. Projekcja spektaklu „Koty" zebrała sporą publiczność.

15.04.2013 – na sali rycerskiej mieliśmy okazję posłuchać zespołu jazzowego New Trio Mateusza Smoczyńskiego. Zespół wystąpił w ramach CKM.

26.04.2013 – w sali Relax miało miejsce otwarcie wystawy p. Marii Przybysz. Licznie przybyła publiczność mogła podziwiać wiele pięknych obrazów, które są tylko częścią ogromnego dorobku artystki.

26.04.2013 – gościliśmy wspaniałego barda Waldemara Śmiałkowskiego. Towarzyszył mu olsztyński muzyk Andrzej Czamara znany głównie ze swoich występów z zespołem Czerwony Tulipan. Sala rycerska tego wieczora wypełniona była po brzegi.

27.04.2013 – po 16 latach po raz drugi odbyły się w naszym mieście, w kinie Wenus, wybory Miss Ziemi Nidzickiej. Spośród 13 kandydatek najpiękniejsza okazała się Julia Kosińska. Miss otrzymała cenne nagrody m.in. tablet i pobyt w hotelu spa „Bajkowy Zakątek" w Gietrzwałdzie. Kandydatki do konkursu przygotowała Marzena Borkowska. Część artystyczną zapewnił Nidzicki Teatr Tańca oraz Natalia Jakimow z grupy wokalnej SHINE.

28.04.2013 – już po raz 23 na hali odbył się Turniej Tańca Sportowego o Puchar Warmii i Mazur.

29.04.2013 – w ramach spotkań „Historia przy kawie" gościliśmy członków Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, Michała Sanczenko oraz Michała Chocza z „Prezentacją i rozmowami
o łukach wschodnich". Współorganizatorem spotkania było Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

MAJÓWKA

1.05.2013 – tegoroczną majówkę zainaugurowało kino Orange. Mieszkańcy Nidzicy mogli obejrzeć szereg nowości kinowych w kinie Wenus. Każdy znalazł coś dla siebie ponieważ repertuar był bardzo bogaty i różnorodny, począwszy od bajek w nowoczesnej technice 3D dla dzieci, skończywszy na poważnym kinie dla dorosłego widza. Największą frekwencją cieszył się thriller polityczny – „Układ zamknięty".

02.05.2013 – kino Wenus odwiedził znany szerokiej publiczności Andrzej Rybiński. Mogliśmy usłyszeć jego największe przeboje takie jak m.in. „ Nie liczę godzin i lat", „Czas relaksu" czy „Pocieszanka"

3.05.2013 – w Galerii pod Belką odbył się wernisaż nidziczanina Lecha Pietraszko. Wspaniałe fotografie przyrody przyciągnęły ogromną publiczność.

4.05.2013 – w sali rycerskiej miało miejsce spotkanie ze znanym, rodzimym archeologiem panem prof. Ryszardem F. Mazurowskim z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który odkrył w Syrii pozostałości najstarszego miasta na świecie – Tell Qaramel i udowodnił, że postęp cywilizacyjny nie musiał wiązać się z udomowieniem zwierząt i uprawą roli. Temat wykładu "Odkrycia najstarszego miasta świata i odkrycia archeologiczne na naszym terenie". Współorganizatorem wykładu był Uniwersytet III Wieku.

8.05.2013 – w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych – CKM, gościły u nas gwiazdy światowego jazzu – Marc Bernstein Quartet. Muzycy zaprezentowali świetny poziom muzyczny, a także ogromne poczucie humoru.

18.05.2013 – już po raz trzeci w ramach Międzynarodowych Dni Muzeów odbyła się na naszym zamku Noc Muzeów. Zwiedzający mogli wysłuchać wykładu prof. Jana Gancewskiego, obejrzeć wystawy malarstwa, fotografii, ekspozycję muzealną oraz podziwiać Nidzicę z czasów I wojny światowej. Po całej części kulturalnej czekała na licznie przybyłych zwiedzających uczta kulinarna w postaci kiełbasek z grilla, w trakcie której mogli oni jeszcze wysłuchać gawęd i opowieści nidzickich przewodników: p. Szymona Bartosiaka i p. Ryszarda Bandyckiego.

31.05.2013 – w Galerii pod Belką odbyło się otwarcie wystawy prac Witolda Podgórskiego. Przepiękne obrazy artysty przyciągnęły szeroką rzeszę wielbicieli jego twórczości.

04.06.2013 – na sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach państwa krzyżackiego. W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Wiktor Modzelewski z ZS nr 1 w Nidzicy, w kategorii gimnazja – Katarzyna Pianka z ZS nr 1 w Nidzicy i w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Marta Kotwicka z ZSZiO w Nidzicy.

04.06.2013 – na sali rycerskiej dzieci uczestniczyły w Turnieju Tańca z okazji Dnia Dziecka

15.06.2013 – nidzicki zamek opanował Festiwal Muzyki Pozytywnej – Positive Ferment. Gwiazdami tegorocznej imprezy byli muzycy hip-hop, rap i reggae: Łona & Webber, Ryfa Ri i Propaganda Dei. W tym roku współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Parafia Miłosierdzia Bożego.

16.06.2013 – po raz kolejny odbył się Zamkowy Maraton Rockowy ZmRock. W części konkursowej udział wzięło 9 zespołów z całej Polski. Laureatem Maratonu został zespół Sheep z Osowca Śląskiego, II miejsce zajął zespół Omni mOdo z Poznania, III miejsce zespół Comin'To Town z Pabianic. Nagrodę internautów w postaci bonu na zakupy od sklepu internetowego ZMROCK wygrał zespół Circle Waves z Warszawy. Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne, a wszyscy dyplomy. Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury. Patronat medialny przyjęło Radio Olsztyn. Imprezę zakończył występ gwiazdy zespołu „COCHISE"

27 – 30.06.2013 – już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele
i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Jarosław Grzędowicz, Jacek Inglot, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak. Wystawę swoich prac zaprezentował Krzysztof Chalik, a na dziecińcu wspaniały koncert muzyki elektronicznej, ubarwiony pokazem świateł i laserów zaprezentował Robert Letkiewicz.

02.07.2013 – w zamkowej Galerii pod Belką miał miejsce wernisaż fotografii przyrody leśnika - Romana Rogozińskiego

DNI NIDZICY


06.07.2013 - tegoroczne obchody dni miasta rozpoczął XVI Turniej Rycerski o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode. Zwieńczeniem była inscenizacja zdobywania murów obronnych.
Tego samego wieczoru na placu przy Banku Spółdzielczym, mogliśmy wysłuchać koncertów największych gwiazd polskiej estrady: zespołów IRA i Afromental oraz olsztyńskiej kapeli BINGE. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.
07.07.2012 - na rynku miasta odbył się Regionalny Festiwal Potraw
z Mięsa Drobiowego. Towarzyszyły mu kiermasze produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występ kapeli ludowej Berklejdy. Przeprowadzono konkursy na „Najlepszy rosół drobiowy", „Najlepszą potrawę z gęsi"
i „Najlepszą potrawę z kaczki". Imprezę prowadził Grzegorz Russak. Ważnym wydarzeniem tego dnia było wmurowanie w wejściu
do ratusza Kapsuły Pamięci. Zawarte w środku książki i materiały będą cennym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń nidziczan, którzy odkopią ją w 700 lecie naszego miasta, w roku 2081.

12.07.2013 – w ramach CKM w kościele Miłosierdzia Bożego wystąpił zespół kameralny Pro Musica Antiqua.

24.07.2013 – na sali rycerskiej wystąpił Dominik Bukowski Trio
z okazji CKM.

26.07.2013 – już po raz trzeci, na dziedzińcu zamkowym koncert dało warszawskie Studio Wokalne Agaty Wrońskiej. Grupa 40 wokalistów ze wspaniałym repertuarem klasyki wokalnej prezentuje się nidzickiej publiczności w różnych konstelacjach śpiewaczych.
W tym roku zaprezentowali się w programie „Przeboje wszystkim znane..."
10.08.2013 – podczas Nidzickich Targów Rzemiosła jedną z największych atrakcji była inscenizacja ostatniej egzekucji w naszym mieście – ścięcie głowy Ewy Turkowej. Mimo padającego deszczu spektakl zebrał wielu widzów, którzy z parasolami w dłoni i wstrzymanym oddechem oglądali tą smutną historię.
Wieczorem przyszedł czas na prawdziwych twardzieli, którzy przybyli do Nidzicy by walczyć o miecz Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode. Do walki o te zacne trofeum stanęło 6 zawodników w tym dwóch z Nidzicy Piotr Czapiewski oraz Marek Zalewski. Dwugodzinne zawody były bardzo wyrównane. Miecz Wielkiego Mistrza zabrał do domu Tomasz Lademan. Atmosferę w ten chłodny wieczór podgrzewała grupa SIGNUM, której
to ogniste show można było podziwiać w przerwie zmagań strongmanów.
29.08.2013 – zorganizowaliśmy, po raz pierwszy, na placu pod Bankiem Spółdzielczym nową formę – Kino Samochodowe. Licznie przybyli kinomaniacy mogli na wielkim ekranie obejrzeć film "Drive" w reżyserii: Nicolasa Windinga Refna ze znakomitą rolą Ryana Goslinga.
30.08.2013 – na placu pod Bankiem Spółdzielczym pożegnaliśmy wakacje Inwazją Ognia i Muzyki. Zagrały nasze lokalne kapele: TONIEGRUŹEŃ z Jabłonki i MUFA z Nidzicy. Pokaz ognia dała grupa artystyczna SIGNUM. Na koniec wytrwali miłośnicy kina mogli obejrzeć film "Mroczne cienie" ze znakomitą rolą Johnny'ego Deppa w reżyserii Tima Burtona. W trakcie imprezy uczestnicy mogli posilić się darmowymi kiełbaskami z grilla ufundowanymi przez Nidzicki Ośrodek Kultury.

07.09.2013 - w parku nad jeziorkiem odbyły się Dożynki Gminne. Swoje stoiska zaprezentowało 14 sołectw, a 4 wzięły udział w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec". Gościliśmy orkiestrę dętą z Lidzbarka Welskiego, która uświetniła swoim graniem mszę świętą rozpoczynającą imprezę. Tradycją Dożynek są występy folklorystyczne. W tym roku śpiewali dla nas: Wiosenny Kwiat, Echo oraz kapela ludowa Berklejdy. Przy współpracy z ZOOiS zorganizowaliśmy mistrzostwa wspinania się
na pal wiejski oraz na skrzynki. Na zakończenie wystąpił zespół OKEJ
i gwiazda Dożynek zespół SKANER. Imprezę zakończyła „dyskoteka pod grzybkiem". Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec" wygrało sołectwo
WIETRZYCHOWO.

19.09.2013 – w sali widokowej nidzickiego zamku odbyła się promocja książki mjr dr Adama Szymonowicza „Na tajnym froncie polsko – niemieckim"

20.09.2013 – w Galerii pod Belką otworzyliśmy wystawę grafik Aleksandra Woźniaka.

28.09.2013 - w sali rycerskiej odbył się koncert fortepianowy, podczas którego usłyszeć można było popularne melodie z operetek. Na fortepianie grał Zenon Wojdaliński, słowo o muzyce prezentował Ryszard Szurgot.

10.10.2013 – w sali rycerskiej i w sali widokowej nidzickiego zamku odbyły się „Targi pracy". Swoje stoiska wystawiło około 40 firm i instytucji oferując około 200 miejsc pracy.

11.10.2013 – w sali rycerskiej odbył się „Dzień Edukacji Narodowej", gdzie świętowali nauczyciele i pracownicy oświaty gminy Nidzica. Podczas imprezy została przedstawiona część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3, odbyła się prezentacja filmu przedstawiającego placówki oświatowe naszej gminy. Wyróżnieni nauczyciele otrzymali nagrody i odznaczenia.

16-18.10.2013 - w salach nidzickiego zamku, odbył się „Maraton Kulturalny Nidzickie Spotkania z Książką i Teatrem".

18.10.2013 - w zamkowej Galerii pod Belką odbył się wernisaż wystawy Ewy Boguckiej-Pudlis – malarstwo i ilustracje.
20.10.2013 - w kinie „Wenus" odbył się spektakl teatralny „Lemury" w wykonaniu nidzickiego teatru OnitoMy działającego przy Nidzickim Ośrodku Kultury.
21.10.2013 - odbył się Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W przeglądzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Łyny, Napiwody, SP nr 1 i SP nr 2 oraz gimnazjalnych: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. W kategorii szkół podstawowych ex-aequo zwyciężyli przedstawiciele SP nr 2 i Napiwody, a w kategorii szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 2 w Nidzicy.

26.10.2013 - odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W przeglądzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Janowa, Napiwody, Waśniewa, Zaborowa i Szkoła Podstawowa nr 2 w Nidzicy, szkół gimnazjalnych: Gimnazjum w Janowcu Kościelnym, Gimnazjum w Kozłowie, Gimnazjum w Janowie i Gimnazjum nr 2 w Nidzicy oraz szkoły ponad gimnazjalnych: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy i Zespół Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zwyciężyły uczennice z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy, opiekunem laureatek jest Pan Marcin Bąkowski. W kategorii szkół ponad gimnazjalnych zwyciężył ZSZiO w Nidzicy.

26.10.2013 - w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się koncert jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek i kompozytorek Grażyny Łobaszewskiej.
31.10.2013 - ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w nidzickim zamku odbył się koncert Przemysława Strączka - International Group.

2.11.2013 – w kinie Wenus odbył się koncert „ Nic nie może wiecznie trwać", współorganizowany przez Nidzicki Ośrodek Kultury i Niezależną Formację Artystyczną.

7.11.2013 – w kinie Wenus gościliśmy KINO ORANGE, gdzie mieszkańcy mogli obejrzeć najnowsze filmy m.in. „Wałęsa – człowiek z nadziei", „Mój Biegun", „Sierpniowe niebo – 63 dni chwały" i „Klopsiki kontratakują".

11.11.2013 - NOK współorganizował obchody Święta Niepodległości

13.11.2013 - w nidzickim zamku odbył się „Dzień Seniora", gdzie NOK był współorganizatorem.

16.11.2013 - w kinie Wenus odbył się koncert Katarzyny Dąbrowskiej. Organizatorem imprezy był NOK, Uniwersytet III Wieku i Nidzicki Klub Biznesu
17.11.2013 - w sali rycerskiej nidzickiego zamku po raz pierwszy obchodzono „Święto Muzyki Chóralnej", podczas którego usłyszeć można było chóry: Collegium Castellanum z Nidzicy (NOK), Chór Parafialny parafii Miłosierdzia Bożego z Nidzicy oraz chór Cantus – Chemik z Olsztyna.
19.11.2013 - w nidzickim zamku obchodzony był Dzień Pracownika Socjalnego, gdzie NOK był współorganizatorem.

21.11.2013 - w Sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem „Styl życia a zdrowie". W kategorii szkół podstawowych wystąpiły szkoły z: Łyny, Rączek, Napiwody, Zaborowa, Kozłowa oraz szkoły Ne 1, 2, 3 z Nidzicy. W kategorii szkół gimnazjalnych wystąpiły szkoły z: szkoły nr 1, 2, 3 z Nidzicy oraz gimnazjum działające przy ZSO w Nidzicy i ZSRiO z Jagarzewa.

22.11.2013 - w nidzickim zamku odbyły się obchody 55-lecia PCK, gdzie NOK był współorganizatorem.

26.11.2013 - odbył się Powiatowy Konkurs o Regionie, którego współorganizatorem był NOK.

6.12.2013 - Impreza dla dzieci „Mikołajki w mieście" została przeniesiona do nidzickich przedszkoli. Tam Mikołaj wraz z Kubusiem Puchatkiem, Kłapouchym i śnieżynkami wręczali słodkie upominki.

7.12.2013 – w kinie Wenus gościliśmy KINO ORANGE, gdzie mieszkańcy mogli obejrzeć najnowsze filmy m.in. „Wałęsa – człowiek z nadziei", „Bilet na księżyc", „Kapitan Phillips" oraz bajkę „Ratujmy Mikołaja".

13.12.2013 - Z inicjatywy NOK słupy ogłoszeniowe w Nidzicy zamieniły się w swoistą galerię zewnętrzną fotografii obrazującą wydarzenia z okresu wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

21.12.2013 - w sali Relax nidzickiego zamku odbył się Przegląd Filmów Górskich i Jaskiniowych.

W 2013 roku Nidzicki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowania zadań na 2014 rok. Są to: „Promocja turystyczna obszaru LGD z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań-multimedialna informacja turystyczna." Ogólna kwota projektu 25.939,60 zł. dofinansowanie 17.900,00 zł oraz „Kraina Tysiąca Jezior i Tysiąca Fortyfikacji – multimedialny szlak turystyczny." Ogólna kwota 34.339,60 zł. dofinansowanie 26.290,00 zł.
Projekty były składane do Lokalnej Grupy Działania „ Brama Mazurskiej Krainy". Nasze projekty były najlepiej ocenione i otrzymały dwa pierwsze miejsca w rankingu.

 

 

Rok 2012

W nowym roku 2012 Nidzicki Ośrodek Kultury rozpoczął swą pracę od ustalenia Kalendarza Imprez ,które na stałe zagościły w formule działalności Ośrodka.Są to;
Styczeń
08.01.2012 -Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy- Sala Rycerska- aukcja charytatywna
20.01.2012 -Koncert Noworoczny - Sala Rycerska. Spotkanie Burmistrza z przedstawicielami lokalnego środowiska. Współorganizator Urząd Miejski Nidzica
Luty
ferie zimowe / zamek
Marzec
03.02.2012 -Festiwal Prozy i Piosenki Francuskiej – współorganizator ZSO / zamek
16.03.2012 -Wernisaż Prac Księdza Przemysława Kaweckiego- Galeria pod Belką
17.03.2012 -Let's Drama- Przegląd Teatrów Anglojęzycznych / Zamek- współorganizator ZS nr 3
23.03.2012- Cykliczne Koncerty Muzyczne -Sala Rycerska
Kwiecień
04.2012 -Ogólnopolskie Dni Teatru -Zamek ,Kino Wenus
16.04.2012 - Turniej tańca o puchar Warmii i Mazur - Największy turniej tańca sportowego na Warmii i Mazurach / hala sportowa
Maj
01-03.05.2012 - Majówka -Imprezy kulturalno- rekreacyjne
Czerwiec
01.06.2012 – Festiwal Muzyki Pozytywnej – impreza plenerowa dziedziniec zamkowy
17.06.2012 - Zamkowy Maraton Rockowy - ZMROCK - Przegląd zespołów rockowych zwieńczony występem Gwiazdy/ dziedziniec zamkowy
21.06 - 24.06.2012- Międzynarodowy Festiwal Fantastyki - Impreza przyciąga rzeszę „fantastycznych, pozytywnie zakręconych ludzi” od lat zakochanych w fantastyce. W trakcie przewidziane są prelekcje, wystawy, konferencje, konkursy o tematyce science fiction. / Zamek
Organizator Wydawnictwo Solaris
Lipiec
06.07 - 08.07.2012 - Dni Nidzicy - Imprezy kulturalno- rekreacyjne:
-koncerty muzyczne - plac przy Banku Spółdzielczym
-Turniej Rycerski www. rycerze. org / Zamek- plac przy Banku Spółdzielczym
Sierpień
31.08.2012- Inwazja ognia i muzyki - Koncerty muzyczne z pokazami ognia / zamek
Wrzesień
09.2012 - Dożynki gminne .Współorganizatorzy Sołectwa Gminy Nidzica /park nad jeziorkiem
Październik
28.10.2012 - Zaduszki Muzyczne - Jak co roku na deskach zamkowej sceny odbywają się pełne zadumy koncerty muzyczne z elementami jazzu, etno, funk, a także muzyki poważnej.
Listopad
11.2012 - Przegląd Małych Form Teatralnych - Przegląd dziecięcych i młodzieżowych, amatorskich teatrów gminnych i powiatowych prezentujących przedstawienia na temat promocji zdrowego stylu życia. / Zamek
27.11.2012 - Andrzejkowy Bal Koszykowy / sala rycerska- Zamek
Grudzień
06.12.2012 - Mikołajki - Plenerowe zabawy mikołajkowe z dziećmi / rynek miejski
31.12.2012 - Sylwester w mieście - Współorganizator Urząd Miejski / koncert i dyskoteka na rynku miejskim

Oprócz w/w planowanych imprez Nidzicki Ośrodek Kultury raz w miesiącu organizować będzie w ,,Galerii pod Belką'' wernisaże,wystawy m.in. malarstwa ,fotografii,rysunku a także koncerty muzyczne -muzyki rockowej ,jazzowej ,poezji śpiewanej. Młodzież przedstawi efekty swojej pracy w postaci spektakli oraz prezentacji taneczno- wokalnych.

Tegoroczna Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła w sali Kina Wenus 7.01.2012 sympatyków muzyki rockowej . Na rzecz Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrały nidzickie zespoły działające przy NOK oraz gościnnie wystąpił zespól Tequila z Działdowa.
08.01.2012 w sali rycerskiego zamku przeprowadzono licytację gadżetów ,które otrzymaliśmy od wielu darczyńców z Nidzicy.Udało się zebrać 6,700zł.powyższą kwotę ,przeznaczono na Rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.Wieczór zakończył się pokazem tancerzy Ognia ,,Draco''
20.01.2012 Odbyło się spotkanie Burmistrza z przedstawicielami lokalnego środowiska.Współorganizatorem imprezy był Urząd Miejski w Nidzicy.W części artystycznej zobaczyć było można spektakl słowno-muzyczny,,Bossa novy do poduszki''
23.02.2012-05.02.2012 Data ta,wiąże się z rozpoczęciem ferii w naszym województwie. Przykładem lat poprzednich zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży szeroki wachlarz wyboru zajęć tematycznych. Dzieci podczas ferii miały możliwość uczestnictwa w zajęciach tanecznych,teatralnych, wokalnych. W kinie Wenus wyświetlane były dla najmłodszych bajki,natomiast dla młodzieży serie najpopularniejszych filmów science fiction. Uwieńczeniem ferii zimowych był bal dla przedszkolaków,podczas którego wybieraliśmy króla i królową balu oraz koncert młodzieżowej grupy rockowej,,Tequila''z Działdowa.
10.02.2012 w Galerii pod Belką odbyła się poplenerowa wystawa malarstwa,,Czarny piec 2011''pod Honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego. W wystawie wzięli udział artyści którzy w swych pracach w swoisty dla siebie sposób ujęli piękno ziemi warmińsko- mazurskiej.
13.02.2012 Miała miejsce wystawa Ekologiczna Fundacji,,Arka''wystawa ,,Dbaj o Klimat'' stała się tylko pretekstem do zorganizowania warsztatów z ekologii dla młodzieży z nidzickich szkół.
12.02.2012 W sali Relax zorganizowaliśmy Koncert Walentynkowy ,podczas którego usłyszeć można było znane tanga oraz autorskie utwory Tomasza Drabiny.
16.03.2012 W Galerii pod Belką odbyła się wystawa fotografii Księdza Przemysława Kaweckiego.Wystawa zatytułowana ,,Mazury przez komórkę'' Wielkim przeżyciem była projekcja filmu dokumentalnego Julity Wołoszyńskiej pt,,Ostatni Mazurzy'. Film opowiada o losach dawnych mieszkańców nieistniejącej już dziś podnidzickiej wsi Małga a także o tragedii zamieszkujących ją Mazurów, jaka rozegrała się w styczniu 1945 roku gdy do wsi wkroczyli Rosjanie .Wernisaż był niewątpliwie wielkim wydarzeniem artystycznym ale także towarzyskim z uwagi na licznie przybyłą publiczność.
17.03.2012 w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych wystąpił zespół Retro Funk.Projekt złożony z 7 utalentowanych muzyków młodego pokolenia, na co dzień współpracujących z gwiazdami polskiej estrady i prowadzącymi własne projekty.Band profesjonalnych sidemanów zakochanych w brzmieniu i klimacie muzyki lat 70-tych, starego, dobrego stylu Funk, spod znaku Jamesa Browna, Maceo Parkera, Freda Wesley'a, Parliament & Funkadelic czy Nilsa Landgrena. Retro Funk skutecznie podgrzewał atmosferę zapewniając znakomitą zabawę dla wszystkich wielbicieli muzyki funk i nie tylko...Ich koncert dowiódł, że najlepsza muzyka taneczna to ta grana na ŻYWO!
22.03.2012.w Sali Kina Wenus z okazji Pierwszego Dnia Wiosny zagrał zespół bluesowy -Torttilla z Torunia.Podczas koncertu wybieraliśmy najzabawniejsze przebranie.
30.03.2012 w sali rycerskiej nidzickiego zamku przedstawiono misterium muzyczno- poetyckie pt,,Odrodzenie przez Drogę Krzyżową'' polegające na wykorzystaniu elementów pantomimy oraz tekstów z Księgi Koheleta .Te elementy stworzyły niepowtarzalną całość,a sam spektakl był na pewno współczesnym wydarzeniem kulturalnym godnym prezentacji. W spektaklu udział wzięli uczniowie nidzickich szkół tworzący grupę Nieidealnie -Idealni.
Muzykę skomponował Marek Stryszowski ,reżyseria ;Katarzyna Borowska
01.04.2012 w sali widowiskowej Kina Wenus odbył się spektakl muzyczny,,PRIMA APRILIS czyli POWAŻNYCH ROZMÓWEK PRZY PIWIE CIĄG DALSZY...''który był kontynuacją wcześniej prezentowanego spektaklu ,,Bossa Novy do poduszki'' tym razem dialogi poprowadzili sami mężczyźni w scenerii zadymionego baru. Do projektu zaproszono nidzickich ,znakomitych wokalistów. Akompaniował im znany nidzickiej publiczności zespół muzyczny pod. kier. Krzysztofa Partyki. Podstawą spektaklu były teksty współczesnych poetów oraz szlagiery polskiej muzyki rozrywkowej.
19.04.2012 Eliminacje Konkursu Recytatorskiego ,,Spotkania z poezją''W konkursie udział wzięła młodzież z gimnazjum z Nidzicy. Laureatką w turnieju ,,Wypowiedziane ze słowa''została Eryka Kutryb , która to będzie reprezentowała powiat w przeglądzie finałowym 28.04.2012.w Olsztynie.
21.04.2012 Po raz XXII odbył się Turniej Tańca o Puchar Warmii i Mazur. Turniej odbył się na hali sportowej w Nidzicy.
27.04.2012 W Kinie Wenus odbył się Koncerty zespołu ,,Bright Ophidia''Jako supporty wystąpiły dwa zespoły muzyczne działające przy Nidzickim Ośrodku Kultury
01.05.2012 W kinie Wenus odbyła się premiera spektaklu słowno- muzycznego zachowanego w konwencji lat 20-tych pt,,O miłości z Edith Piaf''W spektaklu udział wzięli wokaliści i muzycy związani z ziemia nidzicką.
02.05.2012 W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w koncercie freejazzowym zaprezentował się Tomasz Dąbrowski(trębacz) w towarzystwie Syshawna Soyera.-amerykańskiego perkusisty.
03.05.2012 W Kinie Wenus w ramach artystycznej majówki z Nidzickim Ośrodkiem Kultury gościliśmy kabaret ,,Babeczki z rodzynkiem''.
04.05.2012 W sali rycerskiej zagrał Janusz Mackiewicz z zespołem Elec -Tri -City. Zespół powstał w połowie 2011r.Grupę tworzą znani w Polsce jazzmani młodej generacji;Dominik Bukowski,Marcin Wądołowski,Grzegorz Sycz,Janusz Mackiewicz
04.05.2012 W Galerii pod Belką odbył się wernisaż Kazimierza Rykowskiego. Swoje dzieła podzielił na malarstwo ,grafikę,rzeźbę i ceramikę. Kazimierz Rykowski jest pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa.
12.05.2012 Cykliczne Koncerty Muzyczne- Grzegorz Piotrowski Archipelago- promocja płyty.“Archipelago” to melodyjna, przestrzenna płyta, która mimo ogromnej miłości Grzecha do skandynawskiej wrażliwości muzycznej nadal trzymała się kanonu polskich, ciepłych brzmień. Zaskakujące tematy i kolektywne improwizacje, wykonane na najwyższym poziomie przypadły do gustu fanom jazzu, ale dzięki melodyjności odnaleźli się w niej również odbiorcy, dla których muzyka jest nawigatorem nastroju.
01.06.2012 w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Festiwal Muzyki Pozytywnej .W tegorocznej edycji wzięły udział zespoły;Dubska , Frenchman oraz Porozumienie. Impreza zorganizowana była przy współudziale Parafii Miłosierdzia Bożego .Gościem specjalnym ,który poprowadził koncerty był ks. Przemysław Kawecki.
04.06.2012 W ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych wystąpił ATOM STRING QUARTET . Zespół ,w tegorocznej edycji Frederyków został nagrodzony za Album „Fade In” w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku .Podczas koncertu usłyszeliśmy głównie autorskie kompozycje ASQ prezentujące indywidualne spojrzenie na muzykę miejsc, do których nawiązują. Znalazły się tu rytmy latynoskie, folklor irlandzki, melodie hiszpańskie, oraz motywy z różnych regionów Polski.
10.06.2012 w Kinie Wenus odbył się spektakl taneczny pt,,Królowa Śniegu''
14.06.2012 Uniwersytet III Wieku oraz Nidzicki Ośrodek Kultury zaprosił na Koncert Muzyki Polskiej pieśni i arii operowych w wykonaniu artystów scen warszawskich .Koncert odbył się w sali rycerskiej.
17.06.2012 na dziedzińcu zamkowym odbył się Zamkowy Maratom Rockowy.
Do konkursu przystąpiło 39 zespołów z całej Polski. Jury wyłoniło następujące zespoły ;
1.Jutro Wieczorem - Przasnysz
2.Tequila- Działdowo
3.Rocket- Warszawa
4.Empatia -Nidzica
5. NaSenNie- Dąbrowa Górnicza
6.Abdul Kebab Buła Jabba- Gdańsk
7.The Toobes -Białystok
8.Jolokia- Warszawa
9.Vierna- Gdańsk
21-24.06.2012 -Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Gościem zagranicznym był znany w kręgach entuzjastów literatury fantastycznej David Weber oraz Nik Pierumow
Pisarze polscy obecni na festiwalu ;
Tomasz Bochiński,Robert Foryś,Maciej Garbacz .Jarosław Grzędowicz,Jacek Inglot,Mirosław Piotr Jabłoński,Lech Jęczmyk,Jacek Komuda,Rafał Kosik,Maja Lidia Kossakowska,Monika Letkiewicz,Robert Letkiewicz,Dominika Oramus,Marek Oramus,Andrzej Pilipiuk,Maciej Parowski,Marcin Przybyłek,Andrzej Zimniak
W programie festiwalu tradycyjnie można było zobaczyć wystawy o tematyce kosmicznej ,3D. Dodatkową atrakcją była wystawa fotografii z ostatnich dwóch wypraw SOLARIS TRAVEL
Do wielkich wydarzeń Festiwalu należy zaliczyć , koncert muzyki elektronicznej Roberta Letkiewicza. Specjalne kompozycje utrzymane w klimatach "Wangelisowo- Żarowych", w asyście chóru poruszyły nawet zatwardziałych przeciwników takiej muzyki.
07.07-08.07.2012 odbyły się ,,Dni Nidzicy'' tegoroczne obchody miasta rozpoczęły się od walk i turnieju zwanego ; XIII Turniejem Rycerskim o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode.
Sobota 07.07.2012
- 09:30 Turniej łuczniczy
- 11:30 Oficjalne rozpoczęcie turnieju
- 11:40 Turniej bojowy na miecz jednoręczny i tarcze (1/1)
- 13:30 Turniej bojowy na miecz i puklerz (1/1)
- 14:30 Bieg dam
- 15:30 Turniej bojowy na miecz długi (1/1)
- 17:00 Bohurt 5/5
- 18:30 Pokaz ptaków drapieżnych
- 21:00 Inscenizacja zdobywania miasta– wzgórza od strony pomnika Króla Władysława Jagiełły
Po bitwie pokaz tańca z ogniem
08.06.2012 LATO Z RADIEM - Plac przy Banku Spółdzielczym
-16.00 sygnał polki Lata z radiem, przedstawienie gości specjalnych
-16.10 prezentacja plenerowego studia Programu Pierwszego Polskiego Radia, „radio od kulis”, zabawa w nagrywanie własnych pozdrowień, kurs „zostań reporterem”
- 16.20 „Smacznie i Zdrowo” prezentacja części kulinarnej,
- 16.30 blok programów dla najmłodszych – występ zespołu dziecięcego
- 17.40 konkursy sponsorów Lata z radiem
18.30 koncert zespołu Ani Rusowicz
19.40 konkursy sponsorów Lata z radiem na scenie
20.30 koncert zespołu Wilki
21.30 konkurs Czy znasz Polskie Radio, Jedynkę i Lato z Radiem?
gramy o wielką maskotkę Lata z radiem
21.50 koncert Gwiazdy Wieczoru – zespół Blue Cafe
22.55 pokaz sztucznych ogni
w ramach DNI NIDZICY ;
04.07-08.07.2012 Międzynarodowy turniej piłki nożnej dla dzieci Nidzica CUP 2012 boisko Orlik ,ul. Kopernika 1
08.07.2012 na rynku miasta odbyły się Nidzickie Targi Rzemiosła oraz Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Drobiowego .
Festiwalowi towarzyszyły kiermasze produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, prezentacja regionalnego rękodzieła , występy artystyczne zespołów folklorystycznych Balkah Sevdah,Wiosenny Kwiat, Pobożanki, Kozłowianki. Przeprowadzono liczne konkursy na najlepsze potrawy z kaczki. Imprezę prowadził Grzegorz Rusak oraz Stanisław Koziński.
13.07.2012 w Kościele Miłosierdzia Bożego w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert muzyki barokowej.
Wystąpili muzycy filharmonii olsztyńskiej pod dyrekcja prof. Szarzyńskiego.
11.08.2012 w sali rycerskiej nidzicka publiczność miała przyjemność obejrzeć spektakl muzyczny pt.,,Sen Nocy Letniej''-wystąpiła młodzież uczęszczająca do szkoły artystycznej w Warszawie pod kierownictwem A.Wrońskiej.
18.08.2012 Nidzicki Zamek zamienił się w ,,arenę gladiatorów''
Tego wieczoru odbył się przy świetle pochodni,turniej siłaczy -gościem specjalnym był Sławomir Toczek .Uwieńczeniem imprezy był pokaz tancerzy ognia ,,Draco''
31.08.2012,,Inwazja ognia i muzyki'' Wystąpiły zespoły rockowe tj. Monolit, Re-Volt, Empatia .Koncerty połączono z pokazem tancerzy ognia ,,Draco''
Podczas całych wakacji w kinie Wenus dwa razy w tygodniu odbywały się seanse filmowe dla dzieci ,młodzieży i dorosłych.

Rozpoczął się nowy sezon artystyczno- kulturalny w Nidzickim Ośrodku Kultury.
Tradycyjnie na początku września przygotowaliśmy szeroką ofertę zajęciową dla dzieci ,młodzieży oraz dorosłych. Proponujemy zajęcia;
Chóru "Collegium Castellanum",młodzieżowych zespołów muzycznych,zajęcia taneczne (taniec nowoczesny- dzieci , młodzież),zajęcia wokalne, Grupa Wokalna SHINE,grupa Tancerzy Ognia "Draco",zajęcia plastyczne (młodzież, dorośli) zajęcia plastyczne (dzieci,dorośli),młodzieżowej Grupy Teatralnej "Nieidealnie- Idealni",zespołu teatralnego "Scena Dorosłego Człowieka''-oferta dla dorosłych Teatr Tańca(dzieci i młodzież),zespół folklorystyczny BERKLEJDY,Klub ASG,Podstawy Break Dance ,zajęcia perkusyjne,Klub Pozytywnie Zakręconych.
W obecnej chwili trwają przygotowania do musicalu ,,Opowieści znad Łyny'',Moralność Pani Dulskiej'',Brzechwa dla dorosłych'',,Wieczoru poezji śpiewanej''
15.09.2012 w parku nad jeziorkiem odbyły się Dożynki Gminne podczas których sołectwa prezentowały swoje stoiska oraz wieńce. W programie Dożynek była Msza Święta,koncert orkiestry dętej z Lidzbarka Welskiego ,konkursy ,występy folklorystyczne w wykonaniu ; Zielonianek, Kozłowianek ,Wiosennego Kwiatu oraz zespołu ludowego Berklejdy, przy współpracy ZOiS zorganizowaliśmy mistrzostwa wspinania się na pal wiejski oraz na skrzynki. Uwieńczeniem dnia były występy zespołu Summer Night , gwiazdy Zespołu Cliver , pokaz fajerwerków oraz dyskoteka ,,pod grzybkiem''
Zwycięzcami Dożynek okazały się;
Najładniejszy wieniec;
1.Nibork Drugi
2.Wietrzychowo
3.Waszulki
Najładniejsze stoisko;
1.Radomin
2.Nibork Drugi
3.Waszulki
Ważnym wydarzeniem w naszym ośrodku było także wyposażenie Sali Rycerskiej w sprzęt multimedialny w ekran projekcyjny, rzutnik, laptop , profesjonale oświetlenie oraz nagłośnienie .Sprzęt został sfinansowany w ramach projektu,,Multimedia w gotyku'' przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. oraz zakończenie remontu dachu. 28.09.2012 w sali widokowej odbył się koncert zespołu ,,Transtime''z Działdowa


 

rok 2011

Początek roku obfitował w wiele ciekawych imprez organizowanych przez Nidzicki Ośrodek Kultury.
Tradycyjnie rozpoczęliśmy koncertami na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które odbyły się 08.01.2011 w Kinie Wenus, natomiast 09.01.2011 zorganizowaliśmy w Sali Rycerskiej Licytację gadżetów podczas której zebraliśmy 5 732zł.
14.01.2011- w Galerii pod Belką odbył się wernisaż prac poplenerowych ,,Czarny Piec 2010''.
21.01.2011-w sali Rycerskiej odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza.
23.01.2011-odbył się Koncert w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych; Piotra Lemańczyka,Tylera Hornby,Macieja Sikały.
24.01.2011-zorganizowane zostały zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży w ramach ferii .Młodzież i dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Stefana Brzozowskiego z Czerwonego Tulipana oraz Jolantę Sołowiej nauczyciela emisji głosu z Olsztyna.
Dla dzieci zorganizowaliśmy bal przebierańców podczas ,którego wybraliśmy Króla i Królowa balu.Na zakończenie ferii odbył się koncert rockowy z udziałem zaproszonych zespołów z Olsztyna i Działdowa.
11.02.2011 w Galerii pod Belką odbył się wernisaz Tadeusza Brzeskiego
27.02.2011 w Restauracji Biała odbył się spektakl Grupy działającej przy Nidzickim Ośrodku Kultury pt,,Cokolwiek się zdarzy kocham Cię''
28.02.2011 w Sali Rycerskiej odbył się koncert Kazimierza Jonkisza
05.03.2011 w Kinie Wenus odbył się koncert Wolnej Grupy Bukowina
19.03.2011 NOK współorganizował Lets Drama-przegląd teatrów anglojęzycznych.
26.03.2011 odbył się Koncert Charytatywny na rzecz chłopca z choroba nowotworową
27.03.2011 odbył się koncert muzyczny z udziałem Jana Nowickiego
01.04.2011 w Kościele Miłosierdzia Bożego odbył się spektakl ,,Drogi Krzyzowej''w wykonaniu grupy teatralnej Nieidealnie -idealni.
08-10.04.2011 Odbyły się Międzynarodowe Dni Teatru .
16.04.2011 Odbył się Turniej Tańca o Puchar Warmii i Mazur
17.04.2011 Odbył się Koncert pt;..Wielka Gala Operetki''
29.04.2011 Koncert CKM Przemysław Strączek
30.04.2011 Zamkowe Castle Party ,,dj Hazel
02.05.2011 w Kinie Wenus odbył się występ jednego z najpopularniejszych kabaretów w Polsce ,,Kabaretu Hrabi''.
03.05.2011 w nidzickim zamku mieliśmy możliwość uczczenia beatyfikacji Jana Pawła II, podczas „Koncertu Papieskiego - Śladami Jana Pawła II'' w wykonaniu solistów Filharmonii Narodowej.
13.05.2011 w Galerii pod Belką otwarta została wystawa Mirosława Garnca „Potęga i Upadek - Zamki Państwa Krzyżackiego”.
29.05.2011 serdecznie zapraszamy mieszkańców Nidzicy na ,,Nocne z Historią Spotkanie '', podczas którego odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt.: „KRZYŻACY - Aleksandra Forda ,,50-lecie powstania filmu”. Podczas spotkania zapraszamy również do zwiedzania wystawy Mirosława Garnca „Potęga i Upadek - Zamki Państwa Krzyżackiego” oraz zbiorów „Muzeum ziemi Nidzickiej”.
4.07.2011 w Galerii pod Belką zorganizowana została wystawa obrazów dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Nidzicy pod kierunkiem Ewy Ekiert
08.07.2011 Tegorocznymi gwiazdami Dni Nidzicy były zespoły: Blue Machine, Budka Suflera oraz Blenders.
09.07.2011 na rynku miasta odbył się Regionalny Festiwal Potraw z mięsa drobiowego. W programie pokazy mistrzowskiej sztuki kulinarnej w wykonaniu Grzegorza Russaka, degustacje potraw, występy artystyczne: Balkan Sevdah, Widkryta Zona, Berklejdy, Małe Mazury. Uczestnicy targów oraz festiwalu mieli okazje zobaczyć inscenizacje ścięcia głowy Ewy Turkowej.
W dniach 9-10.07.2011 obywały się Nidzickie Targi Rzemiosła
Na zamku zaś 9.10.07.2011 odbywał się XII Turniej Rycerski o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode.
Tradycyjnie odbyła się inscenizacja palenia grodu na placu przy Banku Spółdzielczym.
15.07.2011 w Galerii pod Belkę został zorganizowany wernisaż Alfonsa Kułakowskiego
22.07.2011 na dziedzińcu zamkowym zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne. Koncert zorganizowany we współudziale z Parafią Miłosierdzia Bożego.
29.07.2011 dla miłośników mocnego brzmienia w kinie Wenus zorganizowaliśmy koncert zespołów: Animal Corpse, Positive for Progress, Of No Avail, Gut Shot.
13.08.2011 na dziedzińcu zamkowym gościliśmy słuchaczy Studium Wokalnego z Warszawy w ramach wyjazdowych , szkolnych zajęc ,grupa przedstawiła mieszkańcom Nidzicy koncert pt..Piosenka filmowa i musicalowa''
28.08.2011 Inwazja Ognia i Muzyki'' w koncercie wzięły udział zespoły grające przy NOK -Animal Corpse,Defentration,Drum Projekt (Adrian Skorobogaty) połączony z pokazem tancerzy ognia,,Draco''
15.09.2011,,3miasto atakuje'' Kino Wenus .Koncert Zespołów Rockowych .Impreza zorganizowana we współudziale z Parafią Miłosierdzia Bożego.
17.09.2011 Odbyły się Dożynki Gminne.W programie; Przemarsz korowodu dożynkowego do Parku nad Jeziorkiem , Msza Święta ,Występy Grupy Małe Mazury i kapeli ludowej Berklejdy, koncert orkiestry dętej z Lidzbarka,
blok sportowo – rekreacyjny, konkursy.
Występy Zespołu Pieśni i Tańca- Ciechanów,dyskoteka dla dzieci. Gwiazdą wieczoru był Zespół Bayer Full .Impreza zakończyła się dyskoteką pod chmurką oraz pokazem sztucznych ogni.
23.09.2011 w Kinie Wenus odbyły się po premierowe pokazy filmów amatorskich, biorących udział w 35 Koszalińskim Przeglądzie Filmów pt; ,,Młodzi i Film'' w Koszalinie. Nidzicka publiczność miała okazję obejrzeć trzy nagrodzone filmy.,,Koleżanki'',,Heniek'' oraz ,,Dass''.
28-30.09.2011 w Nidzickim Ośrodku Kultury w ramach projektu Działaj Lokalnie, odbyły się warsztaty teatralne metodą Cretive Colection. Zajęcia prowadzone były przez teatrologa ks.Rafała Huzarskiego z Lublina.
14.11.2011 odbył się Wernisaż malarstwa i grafiki Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków .W wystawie udział wzięli; Wiesław Bieńkuński,Małgorzata Bojarska-Waszczuk,Tadeusz Brzeski,Adam Kurłowicz,Barbara Lis-Romańczuk,Ewa Plichta-Lubieniecka,Leszek Sokol,Marta Żukowski
22.11.2011 w sali widokowej nidzickiego zamku odbyła się premiera spektaklu pt,,Brzechwa dla Dorosłych''w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej - Scena Młodego Aktora.
24.11.2011 odbyły się przesłuchania do Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.Etap gminny.
29.11.2011 Zaduszki Muzyczne.pt,,Bluesowy Wieczór Zadumy''
03.11.2011 w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w sali rycerskiej odbył się występ znanego kontrabasisty Piotra Lemańczyka
05.11.2011 Nidzicki Ośrodek Kultury współorganizował coroczny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej
17.11.2011 w sali rycerskiej odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych .W konkursie wzięło udział 9 szkól podstawowych oraz 6 szkół gimnazjalnych z powiatu Nidzica.
19.11.2011 ,,Bossa novy do poduszki''-to tytuł premierowego spektaklu muzycznego,który odbył się w sali widokowej nidzickiego zamku. w Spektaklu wzięły udział wokalistki Nidzickiego Ośrodka Kultury oraz muzycy ,zaangażowani w ramach Projektu Działaj Lokalnie.
21.11.2011 w Galerii pod Belką odbył się wernisaż ,,Skarby przyrody nadleśnictwa Nidzica''zorganizowany we współpracy z Nadleśnictwem w Nidzicy.W wernisażu udział wzięli-Anna Krzyżanowska,Jarosław Krupa ,Jakub Piasecki,Jarosław Płuciennik.
26.11.2011 Koncert Rockowy w Kinie Wenus grupy ,,Chemia'' Grupa promująca swój nowy singiel ,,Dobra Chemia''-zagrała swoje autorskie kawałki ,w skład zespołu wchodzą instrumentaliści na co dzień grający z Marylą Rodowicz czy z Grupą TSA.
02.12.2011 w Galerii pod Belką odbyło się otwarcie wystawy ,której współorganizatorem było Starostwo Powiatowe .Wystawa dotyczyła prac konkursowych młodych architektów naszego województwa. Tytuł wystawy ,,Architektura Warmii i Mazur''
06.12.2011 Mikołajki w Mieście-dla dzieci z przedszkól i szkół podstawowych zorganizowaliśmy w rynku miasta spotkanie z Mikołajem podczas którego Burmistrz Nidzicy uroczyście zapalił światełka na choince.
07.12.2011 W sali rycerskiej jak co roku odbył się Turniej Tańca dla dzieci i młodzieży.
10.12.2011 W kinie Wenus zorganizowaliśmy koncert pt,,Mocne brzmienia nidzickiej sceny muzycznej''
18.12.2011 dla miłośników piosenki i tańca zorganizowano we współpracy ze studiem tańca ,,Passe Dance''w kinie Wenus Koncert wokalno0taneczny z udziałem dzieci i młodzieży działającej przy NOK.
22.12.2011 w Kościele Miłosierdzia Bożego odbył się koncert Kolęd i Pastorałek Mazurskich z udziałem grupy teatralnej Nieidealnie-idealni,Chóru Collegium Castellanum oraz kapeli ludowej Berklejdy
31.12.2011 dla mieszkańców Nidzicy zorganizowaliśmy Sylwestra w Mieście -w programie dyskoteka pod chmurką oraz pokaz fajerwerków.

rok 2010

Rok 2010 obfitował w wiele ciekawych imprez organizowanych i współorgani-zowanych przez Nidzicki Ośrodek Kultury. Do ważniejszych z nich zaliczyć należy:

8 stycznia – w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Koncert Noworoczny, gospodarzem którego był Burmistrz Nidzicy.

9 stycznia w ramach WOŚP odbył się koncert rockowy w kinie. 10 stycznia wspieraliśmy akcję Jerzego Owsiaka tradycyjnie przeprowadziliśmy aukcję charytatywną WOŚP.

15 stycznia – w ramach prezentacji osiągnięć wychowanków NOK, w nidzickim zamku zorganizowaliśmy dziecięcy koncert noworoczny dla mieszkańców naszej gminy.

W okresie ferii zorganizowaliśmy “Art-aktywne ferie” dla dzieci i młodzieży nie tylko gminy Nidzica. Każdy z zainteresowanych mógł znaleźć coś dla siebie. Od gier i zabaw dla przedszkolaków, po warsztaty muzyczne zwieńczone koncertem, “kino małego widza”, zajęcia z tancerzami ognia, wokalne, teatralne, taneczne i wiele innych nie mniej interesujących inicjatyw.

14 lutego – w ramach obchodów walentynek w nidzickim zamku gościliśmy Kwartet profesora Artura Miliana z koncertem ,,Z miłości do muzyki klasycznej''

18 lutego - w ramach Cyklicznych koncertów muzycznych zaprezentował się amerykański perkusista jazzowy Clarens Penn z Piotrem Lemańczykiem oraz Maćkiem Grzywaczem. Kolejnym koncertem z tego cyklu był Koncert Grupy New Bone, która czarowała słuchaczy mocnym brzmieniem instrumentów dętych.

27 lutego - wykładowcy z Olsztyńskiej Szkoły Muzycznej współpracującej z NOK zaprezentowali mieszkańcom Nidzicy utwory muzyki klasycznej, w ramach obchodów “Roku Chopinowskiego” .

3 marca - w ramach obchodów 600. lecia bitwy pod Grunwaldem gościliśmy znawcę tematu profesora S. Achramczyka.

5 marca – w murach nidzickiego zamku tradycyjnie odbył się Festiwal Prozy i Piosenki Francuskiej.

8 marca - z Okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny “Z pamiętnika kobiety...”. Wykonawcami powyższego przedsięwzięcia były dziewczęta z grupy wokalnej Shine, działającej w NOK.

11 marca – w sali rycerskiej nidzickiego zamku mieszkańcy Nidzicy mogli uczestniczyć w otwarciu wystawy “Żołnierze wyklęci – Zapomniani bohaterowie”, antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku. Otwarcie wystawy poprzedzone zostało przemówieniem szefa BBN Aleksandra Szczygło, prelekcjami Kustosza Muzeum Ziemii Piskiej Waldemara Grendy oraz rodzimego historyka Patryka Kozłowskiego, na temat działalności “Żołnierzy wyklętych” na Warmii i Mazurach.
W ramach prezentacji wystawy przedstawiono również film dokumentalny o żołnierzach wyklętych oraz wydarzeniach mających miejsce w Katyniu. Film zaprezentowany został uczniom nidzickich szkół gimnazjalnych i licealnych.

27 marca - współorganizowaliśmy Przegląd Teatrów Anglojęzycznych ,,Let's Drama''.

19 kwietnia - odbył się Koncert jazzowy grupy Smoczyński-trio'', w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych.

23 kwietnia - w Galerii pod Belką można było obejrzeć prace grafika Krzysztofa Olszewskiego.

24 kwietnia - w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się Koncert legendy polskiej muzyki Jarosława Śmietany.

31 kwietnia - w ramach majówki zorganizowaliśmy koncert w kinie Wenus zespołów nidzickich działających w NOK.

1 maja - w Parku nad jeziorkiem odbył się Piknik Rodzinny natomiast wieczorem na dziedzińcu zamkowym - koncert grupy Zideco Flow.

2 maja na dziedzińcu zamkowym odbyło się DJ's Castle Party.

8 maja w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzony został Turniej o Puchar Warmii i Mazur. W turnieju uczestniczyło ponad 200 osób.

26 maja zorganizowaliśmy imprezę dla mam z okazji święta mamy. W programie przewidziany był pokaz wizażu. Ukoronowaniem wieczoru był Koncert Fortepianowy w wykonaniu nauczycieli Nidzickiej szkoły Muzycznej.

10-13 czerwca odbył się Międzynarodowy Festiwal Fantastyki.
Program festiwalu obejmował:
- przegląd filmowy
- wernisaż i wystawa malarstwa - wystawa zbiorcza 8 grafików, ilustratorów książkowych:
Michała Lisowskiego, Michała Migacza, Marka Madeja, Grzegorza Pędzińskiego, Przemka Kotyńskiego, Damiana Bajowskiego, Marcina Jakubowskiego i Macieja Janaszka
- księgarnia i antykwariat
- wręczenie nagród SFINKS - po raz szesnasty
- występ muzyczny zespołu „Bezrobotni” z Nidzicy
- happening
- turniej łuczniczy - przygotowuje Bractwo Kmiotów Bosych
- konkursy
- konkurs strojów fantastycznych
- Akademia Filmowa

18 czerwca gościliśmy uczestników Rajdu motocyklowego na dziedzińcu zamkowym.

18 czerwca odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego.

20 czerwca przeprowadzony został przegląd zespołów rockowych „Zamkowy Maraton Rockowy - ZMRock”.
Po weryfikacji zespołów zainteresowanych udziałem w przeglądzie, jury wybrało 9 amatorskich zespołów wykonujących różne odmiany muzyki rockowej. Uczestników oceniało 4 osobowe jury w składzie:
1. Grzegorz Borowski, Zbigniew Miecznikowski, Marcin Bąkowski, Cezary Makiewicz. Laureatem Zamkowego Maratonu Rockowego „ZMRock” został zespół Starguadmuffin. Liderem zespołu jest Kamil Bednarek zdobywca 2 miejsca w ostatniej edycji programu IDOL.
II nagrodę otrzymali Zielone Ludki
III nagrodę otrzymali Zahir
Wyróżnienie indywidualne otrzymał Paweł Łukaszewski
Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy.
Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Nidzicy oraz Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich w Olsztynie. Patronat medialny przyjęły Nasza Gazeta Nidzicka oraz Głos Nidzicki.

25 czerwca zorganizowany we współudziale z Parafią Miłosierdzia Bożego Positive Ferment -REGGAE-RAP-FESTIWAL''na Podzamczu.
Wystąpili: Szelest, Skup Butelek - scena nidzicka
Gwiazdami festiwalu byli Molesta, Ewenement, Izrael, Jamale, Maleo Reggae Rockers

9-10 lipca odbyły się Dni Nidzicy
Zagrały zespoły: Banau, Happysad, Gwiazdą wieczoru był zespół Kombii.
Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.
W programie przewidziane było wiele innych atrakcji dla mieszkańców Gminy i Miasta.

10 lipca rozpoczął się XI Turniej Rycerski o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode. Impreza została po części sfinansowana przez Urząd Marszałkowski województwa warmińsko - mazurskiego.
W programie tradycyjnie turnieje bojowe łucznicze, bieg dam, inscenizacja palenia grodu.
W galerii pod belką było otwarcie wystawy ,,Grunwald 600 Lat Chwały'', w której wzięli udział dr hab. Dariusz Radziwiłłowicz z wykładem ,,Tradycja grunwaldzka w świadomości Polaków XX w. oraz dr Janusz Grabowski z wykładem ,,Dokumenty królewskie, listy rycerzy i bulle papieskie ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych dotyczące Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim.''

6 sierpnia uczestniczyliśmy w przygotowaniu inscenizacji „ścięcia głowy'' podczas Targów Rzemiosła.

8 sierpnia odbył się koncert jazzowy w ramach Cyklicznych Koncertów jazzowych.

21 sierpnia zorganizowaliśmy zawody siłowe na stadionie miejskim ,jak co roku gościliśmy Jarosława Dymka oraz Przemysława Toczka.

25 sierpnia gościliśmy Grzegorza Piotrowskiego z międzynarodową grupą ”Karuzela Grup''.

27 sierpnia zrealizowaliśmy koncert się Inwazja Ognia i Muzyki. Zagrały nidzickie zespoły Ars Moriendi oraz Eternal Grass oraz Gwiazda Temphest z Olsztyna. Uwieńczeniem koncertów był pokaz tancerzy Ognia ,,Draco''.

Od 1 do 3 września odbyły się Warsztaty z Tańca ludowego w ramach projektu Działaj Lokalnie VII.

4 września organizowaliśmy Dozynki Gminne .Gwiazda tegorocznych dożynek był Zespół Toples-Marcin Siegieńczuk, Zespół O'key, Mazurski Zespół Pieśni i Tańca ,,Ełk''Berklejdy oraz Małe Mazury.

17 września odbyła się wystawa malarska ,,Grunwald Art 2010''pod patronatem Marszała łka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Od 29 września do 1 października – współorganizowaliśmy III MARATON KULTURALNY - NIDZICKIE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ I TEATREM 29-30 WRZESIEŃ, 1 PAŹDZIERNIK 2010 r.

Od 4.10.2010 zorganizowaliśmy Dni Otwarte NOK. W programie przewidziane były wizyty instruktorów w nidzickich szkołach szkołach, rozdawanie ulotek.
Odbyły się również spotkania otwarte z instruktorami dla rodziców, młodzieży i dzieci.

10 października w sali rycerskiej nidzickiego zamku zrealizowaliśmy Koncert Jazzowy Ilony Damięckiej Trio w ramach CKM.

13 października zorganizowaliśmy Casting ,,Zostań Barbie''

29 października w ramach Zaduszek Muzycznych zrealizowaliśmy występ Wojciech Gęsicki z przyjacielem - piosenka literacka

30 października - z okazji Halloween Koncert Nidzickich zespołów - Kino Wenus.

5 listopada zorganizowaliśmy Wernisaż Przemysława Kowalskiego, którego uwieńczeniem był koncert grupy Czerwony Tulipan

6 listopada współorganizowaliśmy Festiwal Pieśni Patriotycznej.

12 listopada Odbył się występ w ramach Cyklicznych Koncertów muzycznych Wojciecha Karolaka, Adama Czerwińskiego oraz Jarosława Śmietany ,,Polish Standard Jazz''.

18 listopada w sali rycerskiej nidzickiego zamku zorganizowany został powiatowy Festiwal Małych Form Teatralnych

20 listopada w sali kinowej Kina Wenus można było wysłuchać koncertu Edyty Geppert.

4 grudnia w ramach mikołajek zorganizowany został Mikołajkowy Turniej Tańca w sali rycerskiej

6 grudnia zorganizowaliśmy Mikołajki w Mieście .

12 grudnia również w ramach Mikołajek zorganizowaliśmy koncert ,,Muzyka i Taniec ''w wykonaniu dzieci uczęszczających na zajęcia taneczne i wokalne

13 grudnia w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych przeprowadzony został Koncert ,,Duality'' Dominika Bukowskiego.

17 grudnia w Kinie Wenus można było wysłuchać ciężkiego brzmienia olsztyńskich kapel heavy metalowych.

22 grudnia na deskach sceny „Kina Wenus” zobaczyć można było spektakl ”Opowieść Wigilijna''w wykonaniu grupy ,,Scena Młodego Aktora''.

31 grudnia organizowaliśmy Sylwester w Mieście. Gwiazdą Nocy Sylwestrowej był zespół Żuki.

      Nowy rok kalendarzowy zaczęliśmy tradycyjnie koncertem rockowym 12.01.2013 -  XXI Finał WOŚP w kinie ,,Wenus'', podczas którego udało nam się zebrać 399,02 zł. Wystąpili: MUFA, Toniegruźeń, Eternal Grass, Empatia i Freedom Deep.


13.01.2013 -  natomiast jak co roku na sali rycerskiej nidzickiego zamku przeprowadzono licytację, którą poprzedziły występy Kuglarzy, baletnic z Passe Dance Studio i grupy wokalnej SHINE.
W trakcie pokaz zrobiła grupa ASG.W sumie zlicytowanych zostało ponad 132 przedmioty na łączną kwotę 6.119.97 zł. Zebrane pieniądze przekazano na konto Fundacji WOŚP. Koncert i licytację prowadzili: Rafał Ziółkowski oraz Stanisław Koziński. Przedmioty prezentowali przedstawiciele ZHP w Nidzicy. Imprezę zakończyło wysłane o godz. 20.00 „światełko do nieba” oraz pokaz Tancerzy Ognia DRACO.

19.01.2013 - na dziedzińcu nidzickiego zamku odbył się profesjonalny turniej Strongman. Wystąpiła szóstka czołowych polskich zawodników: Sławomir Toczek, Tomasz Lademann, Krzysztof Kacnerski, Mariusz Dorawa, Mariusz Bojanowski i nidziczanin Piotr Czapiewski.
We wspaniałej scenerii nidzickiego zamku nie bacząc na pogodę, szóstka wspaniałych siłaczy zmierzyła się w sześciu morderczych konkurencjach. Nad poprawnym przebiegiem konkurencji czuwali sędziowie: Tomasz Czapiewski i Marcin Kacnerski, a całość poprowadził doskonały konferansjer Grzegorz Łukjanowicz. Wśród gości Honorowych zasiadł dwukrotny wicemistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Szymon Kołecki. Zgromadzona publiczność mogła zdobyć autografy naszych mistrzów oraz spróbować sił w przygotowanych dla publiczności konkurencjach. Atrakcją był występ Grupy Tancerzy Ognia DRACO.

Nagrody Burmistrza otrzymali:
VI miejsce - Mariusz Bojanowski
V miejsce - Krzysztof Kacnerski
IV miejsce - Piotr Czapiewski
III miejsce - Mariusz Dorawa
II miejsce - Tomasz Ladermann
I miejsce oraz Miecz Vinricha Von Kniprode - SŁAWEK TOCZEK

25.01.2013 – odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza
z przedstawicielami świata kultury, nauki, kościoła, biznesu i polityki, podsumowujące rok 2012. Część artystyczną wypełnił program przygotowany przez NOK w reżyserii Bogusławy Szpandowskiej -
„O miłości z Edith Piaf”.

28.01.2013 – na sali rycerskiej miał miejsce niecodzienny koncert hip-hopowej grupy TDS (Teoretycznie Dobry Sqad). Muzycy zaprezentowali chrześcijański rap przeplatany opowieściami z własnych przeżyć.

W dniach 21.01 – 03.02. 2013 rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe. Nidzicki Ośrodek Kultury zapewnił dzieciom i młodzieży wiele form spędzenia wolnego czasu. Można było uczestniczyć w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych i muzycznych. Ponadto w każdy wtorek i czwartek odbywały się seanse filmowe w kinie Wenus, rano dla dzieci, popołudniu dla dorosłych.

15.02.2013 – na sali rycerskiej, w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych odbył się koncert kwintetu jazzowego New Bone.

22.02.1013 – w Galerii pod Belką miało miejsce otwarcie wystawy poplenerowej Czarny Piec 2012.

08.03.2013 - z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet na sali widokowej w ramach CKM-ów gościliśmy światowej sławy jazzmanów. Tym razem licznie przybyła publiczność mogła wysłuchać muzyki w wykonaniu Ilony Damięckiej & Licak Quartet. Poza tym każda przybyła pani z okazji swego święta dostała w prezencie tulipana.

09.03.2013 - już po raz drugi do nidzickiego zamku zjechali młodzi artyści
z różnych zakątków Polski, by zaprezentować swoje talenty mieszkańcom Nidzicy. Impreza zorganizowana przez Nidzicki Ośrodek Kultury i
Grupę Artystyczną Signum rozpoczęła się galą artystyczną na scenie sali rycerskiej. Na scenie zaprezentowali się ludzie w różnym wieku,
o różnych zainteresowaniach, z różnych części Polski między innymi
z Olsztyna, Gdańska, Leszna i Białegostoku.

21.03.2013o godzinie 17.00 w sali relaks odbyło spotkanie z cyklu Historia przy kawie. Tematem spotkania była „Sasinia – terytorium, ludzie, życie codzienne”. Gościem był asystent profesora Mirosława Hoffmana – Kacper Martyka.

05.04.2013 – w ramach CKM na sali rycerskiej, wystąpił światowej sławy muzyk, znany m. in z legendarnej formacji SBB – Antymos Apostolis. Towarzyszył mu basista Marcin Pospieszalski i perkusista Frank Parker.

06.04.2013 – w Kinie Wenus zagrały młodzieżowe kapele rockowe, MOJRA oraz FREEDOM DEEP

12.04.2013 – w Kinie Wenus odbyła się projekcja filmu z  koncertu sławnej grupy Iron Maiden.

12.04.2013 – w zamkowej Galerii pod Belką odbył się wernisaż Meg Janus – obrazy intermedialne.

13.04.2013 – w Kinie Wenus na dużym ekranie zagościł Andrew Lloyd Webber. Projekcja spektaklu „Koty” zebrała sporą publiczność.

15.04.2013 – na sali rycerskiej mieliśmy okazję posłuchać zespołu jazzowego New Trio Mateusza Smoczyńskiego. Zespół wystąpił w ramach CKM.

26.04.2013 – w sali Relax miało miejsce otwarcie wystawy p. Marii Przybysz. Licznie przybyła publiczność mogła podziwiać wiele pięknych obrazów, które są tylko częścią  ogromnego dorobku  artystki.

26.04.2013 – gościliśmy wspaniałego barda Waldemara Śmiałkowskiego. Towarzyszył mu olsztyński muzyk Andrzej Czamara znany głównie ze swoich występów z zespołem Czerwony Tulipan. Sala rycerska tego wieczora wypełniona była po brzegi.

27.04.2013 – po 16 latach po raz drugi odbyły się w naszym mieście, w kinie Wenus, wybory Miss Ziemi Nidzickiej. Spośród 13 kandydatek najpiękniejsza okazała się Julia Kosińska. Miss otrzymała cenne nagrody m.in. tablet i pobyt w hotelu spa „Bajkowy Zakątek” w Gietrzwałdzie. Kandydatki do konkursu przygotowała Marzena Borkowska. Część artystyczną zapewnił Nidzicki Teatr Tańca oraz Natalia Jakimow z grupy wokalnej SHINE.

28.04.2013 – już po raz 23 na hali odbył się Turniej Tańca Sportowego o Puchar Warmii i Mazur.

29.04.2013 – w ramach spotkań „Historia przy kawie” gościliśmy członków Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego, Michała Sanczenko oraz Michała Chocza z „Prezentacją i rozmowami
o łukach wschodnich”.
Współorganizatorem spotkania było Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

MAJÓWKA

1.05.2013 – tegoroczną majówkę zainaugurowało kino Orange. Mieszkańcy Nidzicy mogli obejrzeć szereg nowości kinowych w kinie Wenus. Każdy znalazł coś dla siebie ponieważ repertuar był bardzo bogaty i różnorodny, począwszy od bajek w nowoczesnej technice 3D dla dzieci, skończywszy na poważnym kinie dla dorosłego widza. Największą frekwencją cieszył się thriller polityczny – „Układ zamknięty”.

02.05.2013 – kino Wenus odwiedził znany szerokiej publiczności Andrzej Rybiński. Mogliśmy usłyszeć jego największe przeboje takie jak m.in. „ Nie liczę godzin i lat”, „Czas relaksu” czy „Pocieszanka”

3.05.2013 – w Galerii pod Belką odbył się wernisaż nidziczanina Lecha Pietraszko. Wspaniałe fotografie przyrody przyciągnęły ogromną publiczność.

4.05.2013w sali rycerskiej miało miejsce spotkanie ze znanym, rodzimym archeologiem panem  prof. Ryszardem F. Mazurowskim z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który odkrył w Syrii pozostałości najstarszego miasta na świecie – Tell Qaramel i udowodnił, że postęp cywilizacyjny nie musiał wiązać się z udomowieniem zwierząt i uprawą roli. Temat wykładu "Odkrycia najstarszego miasta świata i odkrycia archeologiczne na naszym terenie". Współorganizatorem wykładu był Uniwersytet III Wieku.

8.05.2013 – w ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych – CKM, gościły u nas gwiazdy światowego jazzu – Marc Bernstein Quartet. Muzycy zaprezentowali świetny poziom muzyczny, a także ogromne poczucie humoru.

18.05.2013 – już po raz trzeci w ramach Międzynarodowych Dni Muzeów odbyła się na naszym zamku Noc Muzeów. Zwiedzający mogli wysłuchać wykładu prof. Jana Gancewskiego, obejrzeć wystawy malarstwa, fotografii, ekspozycję muzealną oraz podziwiać Nidzicę z czasów I wojny światowej. Po całej części kulturalnej czekała na licznie przybyłych zwiedzających uczta kulinarna w postaci kiełbasek z grilla, w trakcie której mogli oni jeszcze wysłuchać gawęd i opowieści nidzickich przewodników: p. Szymona Bartosiaka i p. Ryszarda Bandyckiego.

31.05.2013 – w Galerii pod Belką odbyło się otwarcie wystawy prac Witolda Podgórskiego. Przepiękne obrazy artysty przyciągnęły szeroką rzeszę wielbicieli jego twórczości.

04.06.2013 – na sali widokowej odbył się Konkurs wiedzy o zamkach państwa krzyżackiego. W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Laureatem w kategorii szkół podstawowych został Wiktor Modzelewski z ZS nr 1 w Nidzicy, w kategorii gimnazja – Katarzyna Pianka z ZS nr 1 w Nidzicy i w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Marta Kotwicka z ZSZiO w Nidzicy.

04.06.2013na sali rycerskiej dzieci uczestniczyły w Turnieju Tańca z okazji Dnia Dziecka

15.06.2013 – nidzicki zamek opanował Festiwal Muzyki Pozytywnej – Positive Ferment. Gwiazdami tegorocznej imprezy byli muzycy hip-hop, rap i reggae: Łona & Webber, Ryfa Ri i Propaganda Dei. W tym roku współorganizatorami byli: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Parafia Miłosierdzia Bożego.

16.06.2013 – po raz kolejny odbył się Zamkowy Maraton Rockowy ZmRock. W części konkursowej udział wzięło 9 zespołów z całej Polski. Laureatem Maratonu został zespół Sheep z Osowca Śląskiego, II miejsce zajął zespół Omni mOdo z Poznania, III miejsce zespół Comin’To Town z Pabianic. Nagrodę internautów w postaci bonu na zakupy od sklepu internetowego ZMROCK wygrał zespół Circle Waves z Warszawy. Wszystkie zwycięskie zespoły otrzymały nagrody pieniężne, a wszyscy dyplomy. Nagrody ufundował Nidzicki Ośrodek Kultury. Patronat medialny przyjęło Radio Olsztyn. Imprezę zakończył występ gwiazdy zespołu „COCHISE”

27 – 30.06.2013już po raz XX nasz zamek odwiedzili wielbiciele
i pasjonaci tematyki s-f czyli Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Wśród przybyłych gościliśmy takie znakomitości jak: Jarosław Grzędowicz, Jacek Inglot, Lech Jęczmyk, Rafał Kosik, Marek Oramus, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek, Marcin Wolski, Andrzej Zimniak. Wystawę swoich prac zaprezentował Krzysztof Chalik, a na dziecińcu wspaniały koncert muzyki elektronicznej, ubarwiony pokazem świateł i laserów zaprezentował Robert Letkiewicz.

 

 

02.07.2013w zamkowej Galerii pod Belką miał miejsce wernisaż fotografii przyrody leśnika - Romana Rogozińskiego

DNI NIDZICY

06.07.2013 - tegoroczne obchody dni miasta rozpoczął XVI Turniej Rycerski o Buzdygan  Wielkiego Mistrza Winrycha von  Kniprode. Zwieńczeniem była inscenizacja zdobywania murów obronnych.

Tego samego wieczoru na placu przy Banku Spółdzielczym, mogliśmy wysłuchać koncertów największych gwiazd polskiej estrady: zespołów IRA i Afromental oraz olsztyńskiej kapeli BINGE. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.

07.07.2012 - na rynku miasta odbył się Regionalny Festiwal Potraw
z Mięsa Drobiowego.
Towarzyszyły mu kiermasze produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych,  prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występ kapeli ludowej Berklejdy. Przeprowadzono konkursy na „Najlepszy rosół drobiowy”, „Najlepszą potrawę z gęsi”
i „Najlepszą potrawę z kaczki”. Imprezę prowadził Grzegorz Russak. Ważnym wydarzeniem tego dnia było wmurowanie w wejściu
do ratusza Kapsuły Pamięci. Zawarte w środku książki i materiały będą cennym źródłem informacji dla przyszłych pokoleń nidziczan, którzy odkopią ją w 700 lecie naszego miasta, w roku 2081.

12.07.2013 – w ramach CKM w kościele Miłosierdzia Bożego wystąpił zespół kameralny Pro Musica Antiqua.

24.07.2013 – na sali rycerskiej wystąpił Dominik Bukowski Trio
z okazji CKM.

26.07.2013już po raz trzeci, na dziedzińcu zamkowym koncert dało warszawskie Studio Wokalne Agaty Wrońskiej. Grupa 40 wokalistów ze wspaniałym repertuarem klasyki wokalnej prezentuje się nidzickiej publiczności w różnych konstelacjach śpiewaczych.
W tym roku zaprezentowali się w programie
„Przeboje wszystkim znane...”

10.08.2013 – podczas Nidzickich Targów Rzemiosła jedną
z największych atrakcji była inscenizacja ostatniej egzekucji
w naszym mieście – ścięcie głowy Ewy Turkowej. Mimo padającego deszczu spektakl zebrał wielu widzów,
którzy z parasolami w dłoni
i wstrzymanym oddechem oglądali tą smutną historię.

Wieczorem przyszedł czas na prawdziwych twardzieli, którzy przybyli do Nidzicy by walczyć o miecz Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode. Do walki o te zacne trofeum stanęło
6 zawodników w tym dwóch z Nidzicy Piotr Czapiewski oraz Marek Zalewski. Dwugodzinne zawody były bardzo wyrównane. Miecz Wielkiego Mistrza zabrał do domu Tomasz Lademan. Atmosferę
w ten chłodny wieczór podgrzewała grupa SIGNUM, której
to ogniste show można było podziwiać w przerwie zmagań strongmanów.

29.08.2013 – zorganizowaliśmy, po raz pierwszy, na placu pod Bankiem Spółdzielczym nową formę – Kino Samochodowe. Licznie przybyli kinomaniacy mogli na wielkim ekranie obejrzeć film "Drive" w reżyserii: Nicolasa Windinga Refna ze znakomitą rolą Ryana Goslinga.

30.08.2013 – na placu pod Bankiem Spółdzielczym pożegnaliśmy wakacje Inwazją Ognia i Muzyki. Zagrały nasze lokalne kapele: TONIEGRUŹEŃ z Jabłonki i MUFA z Nidzicy. Pokaz ognia dała grupa artystyczna SIGNUM. Na koniec wytrwali miłośnicy kina mogli obejrzeć film "Mroczne cienie" ze znakomitą rolą Johnny'ego Deppa w reżyserii Tima Burtona. W trakcie imprezy uczestnicy mogli posilić się darmowymi kiełbaskami z grilla ufundowanymi przez Nidzicki Ośrodek Kultury.

 

07.09.2013 -  w parku nad jeziorkiem odbyły się Dożynki Gminne.  Swoje stoiska zaprezentowało 14 sołectw, a 4 wzięły udział w konkursie na „Najpiękniejszy wieniec”. Gościliśmy orkiestrę dętą z Lidzbarka Welskiego, która uświetniła swoim graniem mszę świętą rozpoczynającą imprezę. Tradycją Dożynek są występy folklorystyczne. W tym roku śpiewali dla nas: Wiosenny Kwiat, Echo oraz kapela ludowa Berklejdy. Przy współpracy z ZOOiS zorganizowaliśmy mistrzostwa wspinania się
na pal wiejski oraz na skrzynki. Na zakończenie wystąpił zespół OKEJ
i gwiazda Dożynek zespół SKANER. Imprezę zakończyła „dyskoteka pod grzybkiem”. Konkurs na „Najpiękniejszy wieniec” wygrało sołectwo

WIETRZYCHOWO.

 

19.09.2013 w sali widokowej nidzickiego zamku odbyła się promocja książki mjr dr Adama Szymonowicza „Na tajnym froncie polsko – niemieckim”

 

20.09.2013 – w Galerii pod Belką otworzyliśmy wystawę grafik Aleksandra Woźniaka.

 

28.09.2013 -  w sali rycerskiej odbył się koncert fortepianowy, podczas którego usłyszeć można było popularne melodie z operetek. Na fortepianie grał Zenon Wojdaliński, słowo o muzyce prezentował Ryszard Szurgot.

 

10.10.2013 w sali rycerskiej i w sali widokowej nidzickiego zamku odbyły się „Targi pracy”. Swoje stoiska wystawiło około 40 firm                            i instytucji oferując około 200 miejsc pracy.

 

11.10.2013 – w sali rycerskiej odbył się „Dzień Edukacji Narodowej”, gdzie świętowali nauczyciele i pracownicy oświaty gminy Nidzica. Podczas imprezy została przedstawiona część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3, odbyła się prezentacja filmu przedstawiającego placówki oświatowe naszej gminy. Wyróżnieni nauczyciele otrzymali nagrody i odznaczenia.

16-18.10.2013 -  w salach nidzickiego zamku, odbył się „Maraton Kulturalny Nidzickie Spotkania z Książką i Teatrem”.

18.10.2013 -  w zamkowej Galerii pod Belką odbył się wernisaż wystawy Ewy Boguckiej-Pudlis – malarstwo i ilustracje.

20.10.2013 -  w kinie „Wenus” odbył się spektakl teatralny „Lemury”              w wykonaniu nidzickiego teatru OnitoMy działającego przy Nidzickim Ośrodku Kultury.

21.10.2013 -  odbył się Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W przeglądzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Łyny, Napiwody, SP nr 1 i SP nr 2 oraz gimnazjalnych: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. W kategorii szkół podstawowych ex-aequo zwyciężyli przedstawiciele SP nr 2 i Napiwody,            a w kategorii szkół gimnazjalnych Gimnazjum nr 2 w Nidzicy.

26.10.2013 -  odbył się Powiatowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej. W przeglądzie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z Janowa, Napiwody, Waśniewa, Zaborowa i Szkoła Podstawowa nr 2             w Nidzicy, szkół gimnazjalnych: Gimnazjum w Janowcu Kościelnym, Gimnazjum w Kozłowie, Gimnazjum w Janowie i Gimnazjum nr 2                   w Nidzicy oraz szkoły ponad gimnazjalnych: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy, Zespół Szkół Zawodowych                               i Ogólnokształcących w Nidzicy i Zespół Szkół Rolniczych                                i Ogólnokształcących w Jagarzewie. W kategorii szkół podstawowych                   i gimnazjalnych zwyciężyły uczennice z Zespołu Szkół nr 2 w Nidzicy, opiekunem laureatek jest Pan Marcin Bąkowski. W kategorii szkół ponad gimnazjalnych zwyciężył ZSZiO w Nidzicy.

26.10.2013 -  w sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się koncert jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek i kompozytorek Grażyny Łobaszewskiej.

31.10.2013 -  ramach Cyklicznych Koncertów Muzycznych w nidzickim zamku odbył się  koncert Przemysława Strączka - International Group.

 

2.11.2013 w kinie Wenus odbył się koncert „ Nic nie może wiecznie trwać”, współorganizowany przez Nidzicki Ośrodek Kultury i Niezależną Formację Artystyczną.

 

7.11.2013 – w kinie Wenus gościliśmy KINO ORANGE, gdzie mieszkańcy mogli obejrzeć najnowsze filmy m.in. „Wałęsa – człowiek z nadziei”, „Mój Biegun”, „Sierpniowe niebo – 63 dni chwały” i „Klopsiki kontratakują”.

11.11.2013 -  NOK współorganizował obchody Święta Niepodległości

13.11.2013 -  w nidzickim zamku odbył się „Dzień Seniora”, gdzie NOK był współorganizatorem.

16.11.2013 -  w kinie Wenus odbył się koncert Katarzyny Dąbrowskiej. Organizatorem imprezy był NOK, Uniwersytet III Wieku i Nidzicki Klub Biznesu

17.11.2013 -  w sali rycerskiej nidzickiego zamku po raz pierwszy obchodzono „Święto Muzyki Chóralnej”, podczas którego usłyszeć można było chóry: Collegium Castellanum z Nidzicy (NOK), Chór Parafialny parafii Miłosierdzia Bożego z Nidzicy oraz chór Cantus – Chemik z Olsztyna.

19.11.2013 -  w nidzickim zamku obchodzony był Dzień Pracownika Socjalnego, gdzie NOK był współorganizatorem.

21.11.2013 -  w Sali rycerskiej nidzickiego zamku odbył się Przegląd Małych Form Teatralnych pod hasłem „Styl życia a zdrowie”. W kategorii szkół podstawowych wystąpiły szkoły z: Łyny, Rączek, Napiwody, Zaborowa, Kozłowa oraz szkoły Ne 1, 2, 3 z Nidzicy. W kategorii szkół gimnazjalnych wystąpiły szkoły z: szkoły nr 1, 2, 3 z Nidzicy oraz gimnazjum działające przy ZSO w Nidzicy i ZSRiO z Jagarzewa.

22.11.2013 -  w nidzickim zamku odbyły się obchody 55-lecia PCK, gdzie NOK był współorganizatorem.

26.11.2013 -  odbył się Powiatowy Konkurs o Regionie, którego współorganizatorem był NOK.

 

6.12.2013 -  Impreza dla dzieci „Mikołajki w mieście” została przeniesiona do nidzickich przedszkoli. Tam Mikołaj wraz z Kubusiem Puchatkiem, Kłapouchym i śnieżynkami wręczali słodkie upominki.


7.12.2013 – w kinie Wenus gościliśmy KINO ORANGE, gdzie mieszkańcy mogli obejrzeć najnowsze filmy m.in. „Wałęsa – człowiek z nadziei”, „Bilet na księżyc”, „Kapitan Phillips” oraz bajkę  „Ratujmy Mikołaja”.

13.12.2013 -  Z inicjatywy NOK słupy ogłoszeniowe w Nidzicy zamieniły się w swoistą galerię zewnętrzną fotografii obrazującą wydarzenia z okresu wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

21.12.2013 -  w sali Relax nidzickiego zamku odbył się Przegląd Filmów Górskich i Jaskiniowych.

W 2013 roku Nidzicki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowania zadań na 2014 rok. Są to: „Promocja turystyczna obszaru LGD z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań-multimedialna informacja turystyczna.” Ogólna kwota projektu 25.939,60 zł. dofinansowanie 17.900,00 zł oraz „Kraina Tysiąca Jezior i Tysiąca Fortyfikacji – multimedialny szlak turystyczny.” Ogólna kwota 34.339,60 zł. dofinansowanie 26.290,00 zł.

Projekty były składane do Lokalnej Grupy Działania „ Brama Mazurskiej Krainy”. Nasze projekty były najlepiej ocenione i otrzymały dwa pierwsze miejsca w rankingu.